1998 Results

Master 8 Women

Place Name Time Split1 Split2 Split3 Pen. Code
1. 1980 Rowing Club MA 17:56.37 04:05 09:10 14:45 :
-
2. Potomac Boat Club DC 18:02.63 04:06 09:08 14:48 :
Kathleen Carr, Bethesda MD; Betty Ann Murphy, Washington DC; Karen Marsh, Washington DC; Sherry Spousta, Falls Church VA; Diane Martinez, Falls Church VA; Kate Dowling, Washington DC; Mary Ann Bagnell, Washington DC; Nessa Feddis, Washington DC; Ann Sheridan, Fairfax VA;
3. Rocky Mountain Rowing Club CO 18:03.95 04:15 09:27 14:54 :
Hal Menendez, Madison WI USA; Sue Ela, Madison WI USA; Marge Steuck, Verona WI USA; Jane Ludwig, Madison WI USA; Mary Beth Blanding, Madison WI USA; Jackie Major, Birmingham AL USA; Janet Raphael, Ft. Lee NJ USA; Kristy Aserlind, Portland OR USA; Mandi Kowal, Iowa City IA USA;
4. Corvallis Rowing Club OR 18:35.59 04:16 09:27 15:13 0:10 2B(1)
Cynthia Hector, Corvallis OR USA; Kathleen Greathouse-Brownell, Corvallis OR USA; Anna Kammann, Portland OR USA; Lori Jensen, Tigard OR USA; Sue Seyl, Portland OR USA; Nancy Tuttle, Sheridan OR USA; Deb Quinn, Danvers MA USA; Joan Linse, Corvallis OR USA; Jann Byrd, Vancouver WA USA; Jann Byrd, Vancouver WA USA;
5. Carnegie Lake Rowing Assn. NJ 18:44.66 04:15 09:30 15:23 :
Julie Waterbury, Princeton NJ USA; Jane Borns, Princeton NJ USA; Linda Strange, Princeton NJ USA; Margi Linden-Burns, Princeton NJ USA; Sheryl Tepper, Monmouth Junction NJ USA; Camille Tropp, Belle Mead NJ USA; Sandi Chu, Belle Mead NJ USA; Loretta McCarthy, Mt. Laurel NJ USA; Karen Ellis, Princeton NJ USA;
6. Rivanna Rowing Club VA 18:47.02 04:23 09:33 15:30 :
Cindy Shuffield, Charlottesville VA USA; Cathy Coffman, Earlysville VA USA; Hilary Kerner, Charlottesville VA USA; Gail Kongable, Earlysville VA USA; Clare Rannigan, Earlysville VA USA; Lise Rowe, Charlottesville VA USA; Karen Pape, Earlysville VA USA; Pam Murray, Earlysville VA USA; Rob Wright, Charlottesville VA USA;
7. Occoquan Boat Club VA 50+ 18:48.22 04:11 09:36 15:27 :
-
8. Narragansett Boat Club RI 18:51.02 04:19 09:30 15:29 :
-
9. Boston Masters Women MA 18:54.60 04:21 09:41 15:31 :
-
10. Argonaut Rowing Club ON 19:10.69 04:25 09:45 15:46 :
-
11. Wilmington Rowing Center PA 19:17.06 04:27 10:00 15:50 :
Fran Schoonover, Wilmington DE USA; Rosemary Crawford, Wilmington DE USA; Onie Rollins, Wilmington DE USA; Marie Peters, Landenberg PA USA; Patty Farber, Wilmington DE USA; Joan Chatterton, Hockessin DE USA; Judi Jeanes, Mendenhall PA USA; Kris Benarcik, Wilmington DE USA; Molly Higgins, Newark DE USA;
12. Row As One Institute Inc. MA 19:24.42 04:28 09:49 15:56 :
-
13. Mt. Baker Rowing Center MA 19:39.03 04:32 09:57 16:14 :
-
14. Martha'S Moms WA 19:39.30 04:27 09:58 16:11 :
Ona Treciokas, Seattle WA US; Tina Haug, Olga WA US; Gail Kogut, Gold Bar WA US; Phyllis Warman, Kirkland WA US; Diane Magyary, Brier WA US; Cristi Poulsen, Edmonds WA US; Alexandra O'Reilly, Seattle WA US; Lisa Miller-Piske, Seattle WA US; Patty Chapin, Bellevue WA US;
15. West Side Rowing Club NY 50+ 19:40.08 04:29 09:47 15:59 :
-
16. Aqueduct Rowing Club NY 19:52.49 04:32 09:59 16:18 :
-
17. Triton Rowing Club NJ 20:01.05 04:41 10:12 16:32 :
-
18. ZLAC Rowing Club CA 50+ 20:21.87 04:41 10:31 16:50 :
Sue Brickson, San Diego CA US; Martha Conn, San Diego CA USA; Catherine Kemper, San Diego CA USA; Laurie Wright, San Diego CA USA; Nancy Durham, San Diego CA USA; Maria Sardina, San Diego CA USA; Donna Applestein, La Jolla CA USA; Karen Bachofer, San Diego CA USA; Barby Waters, San Diego CA USA;
19. Syracuse Chargers NY 20:35.22 04:45 10:27 16:59 :
-
20. Hartford Barge Club CT 20:48.19 04:48 10:41 17:02 :
Kristen Franks, Newintgon CT; Maureen Sullivan, Simsbury CT; Jane McAuliffe, Avon CT; Mary Joe Steffens, East Hampton CT; Ann Jocknick, Hartford CT; Megan Hanrahan, West Hartford CT; Alison Derrick, West Hartford CT; Suzy Wertz, West Hartford CT; Traci Rusate, South Windsor CT;
21. Housatonic Rowing Assn. CT 50+ 22:17.71 05:04 11:28 18:17 :
Laurie Duncan, Bethany ct us; Kathy Reese, Weston ct us; Diana Gilligan, Branford ct us; Edie Flagg, New Haven ct us; Nancy Brackett, Southbury CT us; Helma Chartier, Monroe ct us; Lucy LaFreniere, Orange CT us; Betsy Seabury, Derby ct us; Diane Upson, New Haven ct us;