1998 Results

Master Singles Men

Place Name Time Split1 Split2 Split3 Pen. Code
1. Jamie Gordon Old Lyme,CT Better Motion - PA 18:21.31 04:10 09:37 15:11 :
2. Stephen Gantz Watertown,MA Boston RC - MA 18:43.00 04:14 09:41 15:26 :
3. John Lindberg Georgetown,MA Unaffiliated 19:00.91 04:19 09:55 15:38 :
4. Marc Duby Watertown,MA Cercle Des Regates De Bruxelles 19:23.27 04:19 09:54 15:58 :
5. Thomas Darling Watertown,MA Cambridge BC - MA 19:24.20 04:20 10:04 15:57 :
6. Thomas Murphy St. Catherines,ON Ridley Graduate BC - ON 19:34.41 04:28 10:26 16:05 :
7. Daniel Gorriaran Providence,RI Narragansett BC - RI 19:38.32 04:20 10:02 16:12 :
8. Brian Peaker London,ON Unaffiliated 19:46.28 04:21 10:07 16:15 :
9. Mark Findeis Cambridge,MA MIT BC - MA 19:56.66 04:25 10:18 16:27 :
10. Anthony Kilbridge Earlysville,VA Rivanna RC - VA 20:01.93 04:34 10:30 16:27 :
11. Richard Lewis Vienna,VA Potomac BC - DC 20:03.91 04:24 10:03 16:15 :20 2B(2)
12. Bryan Hoffman Ithaca,NY Cascadilla BC - NY 20:04.63 04:30 10:23 16:32 :
13. John Tracey Concord,MA Riverside BC - MA 20:10.44 04:34 10:36 16:39 :
14. Andrew O'Brien Arlington,MA Riverside BC - MA 20:25.44 04:32 10:32 16:47 :
15. Daniel Chernoff Amsterdam,NY Unaffiliated 20:32.58 04:34 10:35 16:51 :
16. Jonathan Leete Norwich,CT Chelsea RC - MA 20:33.29 04:42 10:50 16:58 :
17. Charles Clapp Boston,MA Union BC - MA 20:39.25 04:27 10:19 16:16 1:00 10aI
18. Craig Pollard Carp,ON Ridley Graduate BC - ON 20:40.61 04:50 11:03 17:03 :
19. Larry Fitzhenry Philadelphia,PA Undine Barge Club - PA 20:42.63 04:31 10:46 16:54 :
20. Jeffrey Schafer Poughkeepsie,NY Occoquan BC - VA 20:45.82 04:37 10:50 16:52 :
21. Dana Stearns Boston,MA Union BC - MA 20:59.17 04:51 10:55 17:19 :
22. Peter Code Totonto,ON Aqueduct RC - ON 21:00.38 04:51 : 17:11 :
23. Todd Keller The Woodlands,TX The Woodlands RC - TX 21:00.87 04:41 10:48 17:11 :
24. Andrew Kirk Greenwich,CT New York AC - NY 21:06.04 04:51 10:57 17:18 :
25. Kevin Galie Boston,MA Cambridge BC - MA 21:10.32 04:52 10:53 17:30 :
26. Charles Brackett Cambridge,MA Riverside BC - MA 21:10.92 04:37 10:56 17:14 :10 2B(1)
27. Helmut Berthold Wurzburg,Ger Greater Columbus RA - OH 21:15.43 04:42 10:54 17:24 :10 11B(1)
28. Richard Wegryn Philadelphia,PA University Barge Club - PA 22:08.07 04:42 10:39 17:02 1:20 2B(2) 8I
29. John Corelli Melbourne,FL Harbor City RC - FL 22:09.25 05:07 11:41 18:06 :
30. Jamie Whalen Milwaukee,WI Unaffiliated 22:15.41 05:00 11:06 17:59 :20 8B(2)
31. Robert Creath Corning,NY Baltimore RC - MD 22:34.25 04:58 11:25 18:15 :
32. Zbigniew Grabowski Batavia,IL Fox River RC - IL 22:44.40 05:03 11:44 18:31 :
33. Boris Makarov Hanover,NH Dresden RC - NH 23:03.15 04:51 11:28 18:20 :50 8B(3) 11B(2)
34. Hans Marquardt Toronto,ON Hanlan BC - ON 23:05.33 05:08 11:51 18:41 :