1998 Results

Ltwt 8 Men

Place Name Time Split1 Split2 Split3 Pen. Code
1. Rowing Canada BC 14:27.54 03:21 07:51 12:06 :
-
2. Princeton Training Center NJ 14:38.59 03:25 07:43 12:13 :
-
3. Princeton University NJ 14:48.53 03:23 07:44 12:14 :
-
4. St. Catharines Rowing Club ON 15:05.93 03:28 07:50 12:27 :
-
5. Yale University CT 15:10.88 03:32 08:04 12:38 :
-
6. Harvard University MA 15:13.30 03:28 07:57 12:38 :
-
7. New York Athletic Club NY 15:16.32 03:31 08:06 12:41 :
-
8. Rutgers University NJ 15:18.30 03:30 08:01 12:41 :
-
9. Cornell University Men's Crew NY 15:18.36 03:30 08:00 12:41 :
-
10. Hanover Rowing Club NH 15:27.80 03:31 08:01 12:46 :
-
11. U.S. Naval Academy-Men MD 15:37.20 03:32 08:05 12:52 :
-
12. Riverside Boat CLub MA 15:40.92 03:35 08:07 12:54 :
-
13. Hoya Boat Club DC 15:41.04 03:32 08:08 12:57 :
Jeff Anchukaitis, Niskayuna NY; Bill Feerick, Mt. Kisco NY; Geoff Sonn, Wenatchee WA; Mike Aller, Santa Barbara CA; Jon Weiner, Owings Mills MD; Brian Kane, Naples FL; Mike Pearce, Wayne NJ; Tom Shumaker, Washington DC; Jeff Brogan, Ambler PA;
14. Club Espana A.C. MEXICO 15:41.86 03:36 08:30 13:04 :
-
15. Charles River Rowing Assn. MA 15:42.68 03:36 08:11 13:02 :
-
16. College Boat Club PA 15:43.90 03:32 08:22 13:01 :
Matt Engel, Port Washington NY Usa; Stephen Parks, East Lyme CT USA; Sean Ford, Berkeley CA USA; Gerry Berry, Rosemont Pa USA; Mark Hodgson, Calgary Alberta Canada; Matt Morano, Norristown PA USA; Dan Blaney, Philadelphia PA USA; Ben Goldman, Poquoson VA USA; Alex Muniz, Cotts Neck NJ USA;
17. King's Crown Rowing Assn. NY 15:52.52 03:34 08:10 12:59 :
-
18. River City Rowing Club CA 15:56.03 03:42 08:27 13:13 :
-
19. MIT Lightweight Crew MA 16:10.37 03:43 08:27 13:25 :
Stephen Carr, Botson MA USA; Sahar Aminipour, Cambridge MA; Steven Huang, Boston MA 1; Richard Hanna, Cambridge MA USA; Kevin Schmidt, Cambridge MA USA; Shawn Hwang, Cambridge MA USA; Eric Ferreira, Boston MA USA; Kris Kendall, Cambridge MA USA; Daniel Frisk, Boston MA USA;
20. Yale University Boat Club CT 16:10.53 03:43 08:27 13:24 :
-
21. University of Minnesota MN 16:12.45 03:45 08:35 13:26 :
Kevin Curley, Minneapolis MN USA; David Tegart, St. Paul MN USA; Chris Kleingartner, Minneapolis MN USA; Jason Hughes, St. Paul MN USA; John Stanoch, St. Paul MN USA; Matthew York, Minneapolis MN USA; Brian Rosenberg, Minneapolis MN USA; Eric Dahl, Minneapolis MN USA; Robert Dunn, Minneapolis MN USA;
22. Holy Cross College MA 16:20.97 03:48 08:48 13:32 :
-
23. Georgia Tech Rowing Club - GA 16:27.67 03:46 08:41 13:37 :
Zachary Reed, Midlothian VA USA; Craig Armstrong, Boston MA USA; Jeremy Mucha, Venice FL USA; Jeremy Hutcherson, Marietta GA USA; Robert O'Keefe, Marietta GA USA; Joshua Simmons, Anchorage AK USA; Jonathan Snow, Powder Springs GA USA; John Nowell, Atlanta GA USA; Elizabeth Henry, Augusta GA USA;
24. Trinity College-Men CT 16:30.31 03:50 08:49 13:34 :
Jennifer Clark, Hartford CT; Barrett Bijur, Hartford CT; Etienne LeBailly, Hartford CT; Andrew Bartle, Hartford CT; John Mansfield, Hartford CT; Robert Deegan, Hartford CT; Andrew Copleman, Hartford CT; Colin McAllister, Hartford CT; Stephen Colgate, Hartford CT;
25. Wildcat Rowing Assn. PA 16:36.07 03:42 08:54 13:45 :
-
26. Duke University-Men NC 16:37.23 03:47 08:32 13:35 :
Matt Whearty, Poughkeepsie NY; Brett Ethridge, Rockville MD; Chris Kepler, Madison WI; Chris Chan, Cherry Hill NJ; Derek Pease, Fairfax VA; Chris Highley, Richmond VA ; Van Smith, Forest VA ; Doug Brown, Columbia SC; Margaret Farrell, Greensborough NC;
27. Notre Dame Rowing Club IN 17:02.93 03:49 08:55 14:05 :
-
28. United States Military Academy NY 17:14.42 03:50 08:40 14:05 :
Douglas Fullerton, Alameda CA; Barret Rhoden, Pittsburg PA; Mark Schulz, Merrill WI; Kerlan Wolsey, Pointe a Pierre Trinidad & Tobago; Shawn Callahan, Hilton NY; Jose Diaz, Hammonton NJ; Seth Swartz, Allegan MI; Timothy Sommella, Middle Village NY; Lindsey Fultz, Greenwood SC;
29. Bangladesh Rowing Federation BANGLADESH DNS
-