1998 Results

Champ 4 Men

Place Name Time Split1 Split2 Split3 Pen. Code
1. Princeton Training Center NJ 15:55.38 03:35 08:29 13:19 :
-
2. Univ of California Berkeley CA 15:56.04 03:43 08:26 : :
Sture Bjorvig, Oakland Ca; Seb Bea, Berkeley Ca; Djordje Visacki, Oakland Ca; Andreja Stevanovic, Oakland Ca; Michael Lennig, Berkeley Ca;
3. Danish Rowing Federation DENMARK 16:32.34 03:45 08:38 13:45 :
-
4. Harvard University MA 16:38.21 03:50 08:48 13:58 :00
-
5. U.S. Naval Academy-Men MD 16:49.42 03:46 08:45 14:00 :
-
6. Copenhagen Rowing Club DENMARK 16:51.46 03:54 08:53 14:01 :
Jakob Øjvind Nielsen, København Ø DK DK; Nikolaj Christoffersen, København N DK DK; Sten Carlsen, København NV DK DK; Henrik Mortensen, Bagsværd DK DK; Unknown Unknown, Unknown US US;
7. Brown University RI 16:52.11 03:49 08:53 14:01 :
-
8. Princeton University NJ 16:53.05 03:52 08:52 14:06 :
-
9. Penn AC Rowing Assn. PA 16:55.19 03:52 08:56 14:08 :
-
10. Dowling College NY 17:02.77 03:54 09:02 14:08 :
-
11. Wyandotte BC - MI 17:11.33 03:53 08:55 14:11 :
Don Bingham, Wyandotte MI; Tim Cardanha, Wyandotte MI; Chris Czarnecki, Grand Rapids MI; Ken Moon, Grand Rapids MI; Maegan Krigelski, Riverview MI;
12. Ruderverein Friedrichshafen GERMANY 17:12.38 03:53 08:48 13:56 :10 11B(1)
-
13. Fenerbahce S\C TURKEY 17:17.44 03:53 08:57 14:20 :
Ibrahim Hallac, Maltepe, Turkey TR; Umit Hallac, Maltepe, Turkey TR; Serkan Tutkun, Pendik, Turkey TR; Bilgetay Kisacikoglu, Istanbul, Turkey TR; Burkay Gunay, Sariyer, Istanbul, Turkey TR;
14. Univ of Wisconsin-Men WI 17:17.87 03:53 08:49 14:10 :
David Hwang, Monona WI; Paul Tegan, Wayzata MN; Gabriel Rudert, La Crescent MN; Matthew Noordsij-Jones, Madison WI; Mitchell Hagen, Madison WI;
15. Boston University-Men MA 17:19.80 03:57 09:02 14:24 :
-
16. University of Pennsylvania PA 17:20.73 03:53 08:57 14:27 :
Dave Blake, ARlington MA; Bill Ennis, Gelnside PA; GReg Jeneman, DRexel Hill PA; James Renfro, Bala Cynwyd PA; Maulik Shah, Brigantine NJ;
17. Yale Old Fellows Rowing Assn. CT 17:23.20 03:54 08:59 14:25 :
Matthew Turnell, New Haven CT; Philip Mann, New Haven CT; Todd Moen, New Haven CT; Nicholas Frankfurt, New Haven CT;
18. Dresden Rowing Club MA 17:23.97 03:58 09:03 14:30 :
Josh Bers, Cambridge MA; David Cramer, Snowmass CO USA; Mark Morrissette, Boston MA USA; Brian Crounse, Concord MA; Owen Donnelley, SF CA USA;
19. Undine Barge Club PA 17:34.46 03:57 09:10 14:29 :
Keith Wobeser, Philadelphia PA; Chad Brown, Philadelphia PA USA; David Loeckner, Philadelphia PA; Doug Brown, West Chester PA USA;
20. Ruderclub Blauweiss Basel SWITZERLAND 17:35.89 04:01 09:07 14:32 :10 3B(1)
Andrew Palmer, Basel 41; Bjoern Uhlmann, Basel 41; Marc Uhlmann, Basel 41; Stephan Morger, ; Marc Uhlmann, Basel 41; Srephan Morger, ; Marc Uhlmann, Basel 41; Frank Kienzle, Flueh ; Frank Kienzle, Flueh ;
21. Northwestern University IL 17:38.52 03:54 09:09 14:29 :
TYLER SMITH, PERRYSBURG OH USA; JOSHUA VEATCH, MT DESERT ME USA; BRIAN MCDONOUGH, SPRING TX USA; BRYAN TULLIS, COLLIERVILLE TN USA; DOUWE BRUINSMA, LOMBARD IL USA;
22. Marquette University Rowing Club WI 17:39.52 03:50 08:56 14:29 :
Shawn Dellis, Milwaukee WI 1; Richard Mehl, Milwaukee WI; Drew Weber, Milwaukee WI 1; Nick Murray, Milwaukee WI 1;
23. Hanover Rowing Club NH 17:56.38 04:08 09:21 14:43 0:10 3B(1)
-
24. Peterborough Rowing Club ON 17:59.67 04:00 09:14 14:46 :
-
25. Craftsbury Sculling Center NJ 18:03.01 04:06 09:23 14:59 :
-
26. Univ of Michigan-Men MI 18:04.66 03:57 09:08 14:48 :
Katie Melzer, ; Tom Boike, ; Mike Krautner, ; Dave Jackson, ; Dan Wolbert, ;
27. River City Rowing Club CA 18:04.83 03:59 09:16 14:51 :
-
28. Club Espana A.C. MEXICO 18:39.76 04:18 09:34 15:30 :
-
29. University of Rochester Crew NY 18:54.84 03:58 09:06 14:39 1:00 11I
-
30. Georgetown University DC 20:14.77 03:58 09:11 14:51 2:00 3I 14I
Steve Helmerich, Wilmington DE; Dave Weiss, Bethesda MD; Brian Erhard, Newtown PA; Chris Heaney, Cold Spring Harbor NY; David Timby, Wynnewood PA;
31. Yale University CT 21:05.77 03:54 08:54 14:16 3:10 10aI 11B(1) 11I 13I
-
32. New Orleans Rowing Club LA 21:16.60 04:22 10:16 16:33 1:00 5I
Andrew Papp, Alexandria VA USA; Sadia Rahman, Bristol CT USA; Rodman Tompkins, Lancaster PA USA; Doug Arden, Wheaton IL USA; Peter O'Farrell, Salinas CA USA;