1998 Results

Club Singles Men

Place Name Time Split1 Split2 Split3 Pen. Code
1. Aleks Zosuls Boston,MA Union BC - MA 19:02.94 :
2. Jon Kawaja Portola,CA Montreal RC - PQ 19:07.12 :
3. David Gabel Lawrence,KS Unaffiliated 19:14.43 :
4. Scot Killen South Salem,NY Unaffiliated 19:21.73 :
5. Timur Taha Mississauga,ON Western RC - ON 19:36.78 :
6. Philip Heifetz Weston,CT Malta BC - PA 19:44.03 :
7. Corey Armitage Kingston,ON Kingston RC - ON 19:46.44 :
8. Peter McIsaac Durham,NC Harvard Sculling Club - MA 19:59.52 :10 13B
9. Paul Belogour Boston,MA BankBoston\Foreign Exchange - MA 20:04.90 :
10. Niell Elvin Cambridge,MA MIT - MA 20:06.77 :20 12B 13B
11. Michael Eberly Skillman,NJ Unaffiliated 20:08.85 :
12. Kurt Borchardt Saratoga Springs,NY Saratoga Springs RC - NY 20:10.17 :
13. Michael Lohse Cambridge,MA Unaffiliated 20:15.72 :20 8B(2)
14. Timothy Kulka Watertown,MA Northeastern Alum - MA 20:20.94 :
15. David Barker Cambridge,MA Riverside BC - MA 20:22.31 :
16. Vaughn Abbey Burlington,ON Univ of Western Ontario RC - ON 20:23.76 :50 8B(5)
17. Michael Ezzell Atlanta,GA Atlanta RC - GA 20:27.27 :20 8B(2)
18. Jerome Socolovsky Boston,MA Harvard Sculling Club - MA 20:28.91 :
19. Kent Smack Annandale,NJ Unaffiliated 20:32.88 1:00 5I
20. Paul Deatrick Winter,FL Florida Athletic Club - FL 20:33.03 :10 8B
21. Emmanuel Caudron Arlington,VA Potomac BC - DC 20:40.49 :
22. David Foster Boston,MA Cambridge BC - MA 20:41.76 :10 8B
23. Paul Flannery Galway,Ire Ireland Neptune BC - Ireland 20:42.80 :
24. Samuel Charles Toronto,ON Unaffiliated 20:48.90 :
25. Philip Donnellan Kansas City,MO Kansas City RC - MO 20:53.46 :
26. Todd Shapiro Watertown,MA Community Rowing Inc. - MA 20:54.33 :
27. Michael Van Gentevoort St Catherines,ON St. Catharines BC - ON 20:58.03 :40 8B(4)
28. John McCarthy Sea Girt,NJ Unaffiliated 20:58.45 :
29. Javier Gomez Mexico City,Mex Mexico Club Espana - Mexico 21:12.30 :
30. Michael Sheehan Concord,NH Amoskeag RC - NH 21:17.02 :
31. Stephen Clarke Barrington,RI Narragansett BC - RI 21:18.06 :
32. Geoffrey Parker Watertown,MA Cambridge BC - MA 21:32.46 :10 8B
33. Brice Crossley Indian Harbour Bea,FL Space Coast Crew - FL 21:35.42 :
34. Kevin McGrath Cambridge,MA Harvard Sculling Club - MA 21:36.57 :
35. Mitchell Berkson Providence,RI Narragansett BC - RI 21:44.05 :20 7B(2)
36. Philip Taylor Ealing,UK Auriol Kensington RC - UK 21:44.59 :
37. Shawn Ohler Maynard,MA Community Rowing Inc. - MA 21:51.29 :
38. Thomas Cattell Falmouth,ME Unaffiliated 22:10.95 :10 8B
39. Chip Kakas Madison,WI Camp Randall RC - WI 22:17.28 :20 2B
40. Sean Wynne Penfield,NY Rochester RC - NY 22:27.40 1:00 9B(6)
41. Patrick Bukley New York,NY Kent School BC - CT 22:29.38 1:00 13I
42. Robert McGurrin Waltham,MA Community Rowing Inc. - MA 22:33.86 :10 8B
43. Scott Steinmann Bethesda,MD Paradox BC - 22:38.06 1:00 9I
44. Walter Goettlich Stowe,VT Unaffiliated 22:40.18 :
45. William Plage Centerbrook,CT Thames River Sculls - CT 22:41.77 :
46. John Wojtkiewicz Boston,MA Wide Load BC - MA 22:55.11 :
47. Paul Hoffman Belmont,MA Harvard Sculling Club - MA 22:59.51 :
48. David Ireland Salem,NH AOSA - NH 23:04.46 :20 14B(2)
49. John Crowley Newtown,CT Community Rowing Inc. - MA 23:06.27 :10 8B(1)
50. Alexander Kraev Niskayuna,NY Dartmouth RC - NH 23:20.84 1:20 8B(2) 12I
51. Damian Payiatakis Northboro,MA Brandeis University - MA 23:24.41 1:00 8I
52. Jay Fradenburg Brookline,MA Unaffiliated 23:37.52 :
53. Andrew Tingleff Keene,NH Unaffiliated 24:01.31 :40 7B 9B 10B 14B
54. Daren Roeder Scarsdale,NY Norwalk River RC - CT 24:04.64 :
55. Joshua Morris Waldoboro,ME Riverside BC - MA 24:05.26 3:00 3I 8I 8B(6)
56. Clifford Cantrell Atlanta,GA Georgia Tech Alum - GA 24:31.44 1:50 8B(5) 8I
57. Dave Rowan Christiansted,VI Olympic Team - VI 25:53.18 :
58. Evan Panich Marblehead,MA Unaffiliated 26:04.51 :40 8B(4)
59. Matthew Stevenson Virginia Beach,VA AOSA - MA 28:44.14 4:10 2I 5I 12I(2) 12B
60. Thomas Paul Danville,VT Unaffiliated DNF
61. Michael Gilbert Glensfalls,NY Unaffiliated DNS