Champ 8 Men

Updated November 20, 1998

Place
Name
Time
Split1
Split2
Split3
Pen.
Code
1. US Rowing IN 14:09.65 03:12 07:23 11:54 :
-    
2. Princeton University NJ 14:19.86 03:20 07:30 12:04 :
-    
3. Pole France Nantes FRANCE 14:29.53 03:16 07:33 12:06 :
Antoine Beghin, Nantes France; Bertrand Vecten, Nantes France; Gilles Bosquet, Nantes France; Laurent Beghin, Nantes France; Yves Hocde, Nantes France; Sebastien Vieilledent, Nantes France; Erwan Peron, Orvault France; Elie Vervueren, Nantes France; Christophe Lattaignant, Nantes France;    
4. Yale University CT 14:38.80 03:21 07:43 12:16 :
-    
5. Harvard University MA 14:39.86 03:20 07:35 12:17 :
-    
6. Northeastern University-Men MA 14:43.25 03:22 07:40 12:21 :
-    
7. University of Victoria BC 14:46.93 03:23 07:36 12:18 :
Kevin Light, ; Joe Stankevicous, ; Paul Hawksworth, ; Mike Grace, ; Kiran van Rijn, ; Matt Adams, ; Barney Williams, ; Andrew Hoskins, ; Linda DiFilice, ;    
8. University of Pennsylvania PA 14:47.27 03:18 07:40 12:19 :
Mark Redding, Smithville NJ; Joe Corcoran, Brigantine NJ; Radley Spring, Egg Harbor Twp. NJ; Demetrios Hadgis, Bryn Mawr PA; Doug Sieg, Burke VA; Tim Thompson, York PA; Greg Rauscher, Philadelphia PA; Bill Beck, Wallingford PA; Nicholas Tripician, Ventnor NJ;    
9. Brock University Rowing Club ON 14:48.91 03:21 07:33 12:23 :
DARCY USBORNE, FOXBORO ON; KIRK HENDERSON, THOROLD ON; BRYDEN MCDONALD, LONDON ON; MATT SWICK, ST. CATHARINES ON; CARLO COSTANTINI, ST. CATHARINES ON; BART S DEVRIES, BEAMSVILLE ON; PAT CODY, ST. CATHARINES ON; BRIAN BROWN, ST. CATHARINES ON; ROBERT HENSON, ST. CATHARINES ON;    
10. The Tideway Sculler'S School UK 14:49.09 03:19 07:34 12:08 :20 11B(2)
-    
11. Univ of Wisconsin-Men WI 14:51.83 03:25 07:47 12:26 :
Matt Smith, Woodbridge VA ; Ryan Westergaard, Madison WI; Dylan Cappel, Madison WI; John Cummings, Appleton WI; Jeffrey Maples, Portage WI; Alan Geweke, Shorewood MN ; Brian Bauer, Waukesha WI; Mark Danahy, Madison WI; Kristian Knutsen, Madison WI;    
12. Temple University PA 14:55.34 03:24 07:36 12:28 :
-    
13. Univ Of California Berkeley CA 14:56.16 03:23 07:28 12:31 :
Lachlan Harris, Oakland Ca; Grant Bush, Berkeley Ca; Jack Nunn, Berkeley Ca; Saul Zippin, Berkeley Ca; Eric Tiret, Berkeley Ca; Nito Simonsen, Oakland Ca; Jake Wetzel, Oakland Ca; Luke Walton, Berkeley Ca; Franco Arieta, Berkeley Ca;    
14. U.S. Naval Academy-Men MD 15:09.23 03:23 07:38 12:34 :
-    
15. Univ of Michigan-Men MI 15:11.77 03:32 07:56 12:38 :
Mauro Rossi, ; John Gekas, ; Eric Linenberg, ; Eric Linenberg, ; Doug Pitera, ; Greg Walker, ; Tim Peterson, ; Nathan Court, ; Steve Warner, ; John Marceau, ; Jon Marceau, ;    
16. McGill University PQ 15:12.81 03:26 07:45 12:44 :
Scott Pritchard, St.Catharine's Ontario Canada; Joel Warkentin, Thunder Bay Ontario Canada; Paul Campbell, Montreal Quebec Canada; Bradley Safnuk, Regina Saskatchewan Canada; Ben Escott, Toronto Ontario Canada; Paul Sturgess, Toronto Ontario Canada; Todd Carson, Saint John New Brunswick Canada; Yapo Alle-Ando, Montreal PQ Canada; Erin Shaw, Gloucester Ontario Canada;    
17. Syracuse Alumni Rowing Assn. NY 15:18.79 03:29 08:12 12:46 :
-    
18. Dartmouth Rowing Club NH 15:21.59 03:30 07:40 12:50 :
-    
19. Cornell University Men's Crew NY 15:21.81 03:27 07:47 12:49 :
-    
20. MIT Boat Club MA 15:23.90 03:34 07:54 12:52 :
Karl Richter, Arlington Va usa; Karl Richter, Arlington Va usa; Eugene Weinstein, Cliffside NJ usa; Solar Olugebefola, New York NY usa; Chris Penny, Poughkeepsie NY usa; Mike Salamina, Bethpage NY usa; Andy Copeland, Birmingham AL usa; Mike Perry, Ann Arbor MI usa; Dan Parker, Guyton Ga usa; Matt Klicka, Rodondo Beach CA usa;    
21. 87 Gold Rowing Club MA 15:27.97 03:33 08:06 12:57 :
-    
22. Boston University-Men MA 15:29.07 03:32 07:48 12:58 :
-    
23. RIT NY 15:32.97 03:34 08:02 12:58 :
-    
24. Rutgers University NJ 15:34.40 03:33 08:07 13:02 :
Jason Tierney, Drexel Hill PA;    
25. Stanford University-Men CA 15:37.19 03:38 08:08 13:05 :
-    
26. Princeton Training Center NJ 15:37.54 03:17 07:25 12:14 1:00 11I
-    
27. Fenerbahce S\C TURKEY 15:40.71 03:26 07:51 13:10 :
Hasan Tayfun, Istanbul, Turkey TR; Batuhan Kisacikoglu, Istanbul, Turkey TR; Sonat , ; Sonat Dogan, Istanbul, Turkey TR; Oguz Cankaya, Kadikoy, Istanbul, Turkey TR; Mete Ak, Gebze, Turkey TR; Metin Pak, Adapazari, Turkey TR; Seckin Durahim, Adapazari, Turkey TR; Osman Turudu, Sahrayicedit , Istanbul, Turkey TR; Okan Senlik, Maltepe, Turkey TR;    
28. Peck'S Boat Club CT 15:46.87 03:37 08:00 13:09 :
S Troke, ;    
29. Brown University RI 15:46.88 03:25 07:45 12:23 1:00 12I
-    
30. Georgetown University DC 15:47.96 03:34 07:57 13:09 :
Chris Walters, Washington DC; Thomas Murphy, Moorestown NJ; Dan Broome-Raines, Lovettsville VA; Alexander Bea, San Francisco CA; Winthrop Hayes, Spring TX; Marco Balducci, Tampa FL; Adam Supple, Summit NJ; Erik Hess, Darien CT; Colin Huntley, Snyder NY;    
31. UMass Amherst-Men MA 15:48.40 03:36 07:57 13:11 :
-    
32. University of New Hampshire NH 15:54.06 03:39 08:15 13:15 :
-    
33. Columbia University NY 15:54.94 03:32 08:10 13:11 :
-    
34. George Washington University-Men DC 15:55.48 03:39 08:14 13:19 :00
-    
35. Skidmore College NY 15:58.51 03:38 08:11 13:22 :
-    
36. BMA Boat Club NJ 15:58.51 03:44 08:10 13:24 :
Geoff Cowles, Princeton NJ USA; Ken Itrato, East Boston MA USA; Chris Bassler, Ithaca NY USA; James Sullivan, Concord NH USA; Caleb Mulvena, Cambridge MA USA; Robert Dupcak, Framingham MA USA; Eugene Ruoff, Gardiner NY USA; Marc Paradis, Boston MA USA; Tim Larson, Ithaca NY USA;    
37. Boston College MA 16:03.17 03:41 08:10 13:21 :
-    
38. Marietta College OH 16:04.82 03:33 07:57 13:27 :
Miguel Del Valle, Upper Darby PA; Matthew , ; Cody Stropki, Columbus OH; John Hoerdemann, Landsdowne PA; Matthew Hudson, Brigantine NJ; Lance Tyree, Mineral Wells WV; Peter Gasiorowski, Philadelphia PA; Salvador Carlucci, Managua Nicaragua; Nicholas Brunetti, Philadelphia PA; Matthew Walton, Apopka FL;    
39. Bantam Boat Club CT 16:07.13 03:39 07:50 13:17 :
Fernando Borghese, Hartford CT