1998 Results

Club 4 Men

Place Name Time Split1 Split2 Split3 Pen. Code
1. Palm Beach Rowing Assn. FL 17:02.06 :
-
2. Sarasota Rowing Club FL 17:29.57 :
-
3. Belmont Hill School MA 17:35.50 :
Tim O'Connell, Charlestown Ma. USA; Chris Richards, Watertown Ma. USA; Tim Wood, Boston Ma. USA; Phil Bogden, Mystic Ct. USA; Bill Manning, Watertown Ma. USA;
4. Milwaukee Rowing Club WI 17:43.96 :
-
5. Worcester Polytechnic Institute MA 17:46.49 :
-
6. Vesper Boat Club PA 17:47.76 :
-
7. Saugatuck Rowing Assn. CT 17:50.28 :
-
8. Wide Load Boat Club MA 17:51.77 :
-
9. Union Boat Club MA 17:51.81 :
-
10. Western Rowing Club (Middlesex) ON 17:53.69 :20 4B(1) 5B(1)
-
11. U.S. Military Academy NY 17:56.65 :
Thomas Babbitt, Carthage NY; Shellie Gato, West Bend WI; David Hudson, Jackson TN; Timothy Kiesow, Augusta ME; Ty Remington, Clinton NY;
12. Wesleyan University CT 18:00.11 :
-
13. Syracuse University-Men NY 18:01.81 :
-
14. Univ Of Dayton OH 18:02.20 :
-
15. Univ of Central Florida FL 18:05.11 :
Nick Pontillo, Oviedo FL; Michael Schulz, Oviedo FL; Jeff Bauer, Oviedo FL; Drew Wolfe, Oviedo FL; Jan Murza, Altemont Springs FL;
16. Bulldog Rowing Club MA 18:06.70 :
-
17. Remo Por Puerto Rico PR 18:06.81 :
-
18. Motley Rowing Club VT 18:08.13 :
SAGE LAUNDON, WATERBURY VT USA; TYLER LAUNDON, WATERBURY VT USA; JOHN WERNER, ATLANTA GA USA; MICHAEL BUDD, ERWINNA PA USA; RICK GHERST, WATERBURY VT USA;
19. San Diego Rowing Club CA 18:09.23 :
Phil Biggin, San Diego CA USA; Matt Sargent, San Diego CA USA; Greg Kogut, San Diego CA USA; Dave Asbury, San Diego CA USA; Taya Stratton, San Diego CA USA;
20. Middlebury College VT 18:12.69 :
Brad Maxwell, Mendham NJ; George Wright IV, Bangor ME; Joe Kraft, Hudson MA; Lyle Yetman, Dover MA; Robyn Cook, Salem OR;
21. Minnesota Boat Club MN 18:14.01 :
Ben Feldon, St Paul MN USA; Brian LeLoupe, St Paul MN USA; Matt Holman, St Paul MN USA; Craig Dotson, St Paul MN USA; Craig Dotson, St Paul MN USA; Kari Russ, St Paul MN USA;
22. Florida Institute Of Techology FL 18:14.12 :
Craig Mischler, Melbourne FL; Joe Bogan, Melbourne FL; Matt Kaminski, Melbourne FL; Karl Hoffman, Melbourne FL; John Reissinger, Melbourne FL;
23. Virginia Rowing Association 18:15.92 :
Dominick Montie, Charlottesville VA; Michael Blanchette, Charlottesville VA; Dave Bertelli, Great Falls VA; Liam Dohn, Charlottesville VA; Mike Ginty, Chestnut Hill MA;
24. Nereid Boat Club NJ 18:17.69 :
Sean Crane, Prospect Park NJ; Jenifer Sacus, Nutley NJ; Cormac McGowan, Caldwell NJ; Matthew Patrick, Hoboken NJ; Mark Simakaski, Chester NJ;
25. Bowdoin College ME 18:18.01 :
-
26. Memmian Rowing Club LA 18:19.78 :
-
27. Rice Rowing Club TX 18:21.53 :
Sloan Speck, Austin TX USA; Jameson James, Sarasota FL USA; Mark Zeller, Camp Hill PA USA; Brian Green, Arlington VA USA; Christi Calkins, Dallas TX USA;
28. Amherst College Rowing Assn. MA 18:22.41 :
-
29. Lehigh University PA 18:22.74 :
Nate Murphy, Fort Collins CO USA; James Stauder, Hyattsville MD USA; Mike Zentko, Woodbridge NJ USA; Tony Ferranti, Glen Rock NJ USA; Eric Matthews, Ambler PA USA;
30. Marist College NY 18:23.23 :
-
31. Fat Cat Row Club NY 18:25.70 :
-
32. Univ at Albany NY 18:25.76 :
Jake Lutke, Bloomington NY USA; Theo Gantner, Ithaca NY USA; Mike Srodoski, Scotia NY USA; Dave Dorio, Cairo NY USA; Nick Tosca, Amston CT USA;
33. Rocky Mountain Rowing Club CO 18:30.54 :
-
34. King's Crown Rowing Assn. NY 18:33.52 :
-
35. Vassar College NY 18:34.27 :
Josh Horst, Hyde Park NY USA; Stefan Bussey, Stamford Ct USA; Chris Galik, Columbus OH USA; Jason Kelly, Signal Hill CA USA; Eamon Miles-Mason, Babylon NY USA;
36. Manhattan College NY 18:38.01 :
Brian Barry, Dumont NJ USA; Kevin Bisceglia, Dobbs Ferry NY USA; Peter Romano, Harrison NY USA; Peter Navas, Westbury NY USA; Kenny Wong, New York NY USA;
37. Baltimore Rowing Club MD 18:38.63 1:00 10aI
James Black, Baltimore MD; Robert Petrie, Baltimore MD; Bryan McMahon, Baltimore MD; Andrew Crabb, Baltimore MD; Caleb Strockbine, Baltimore MD;
38. UMass Lowell MA 18:45.70 :
-
39. New York Maritime College NY 18:49.82 :
ALEX WERNER, BRIGHTWATER NY US; JAMES CONNOLLY, HAVRE DE GRACE MD US; LUCAS CARAUANA, LONG BEACH NY US; ANDREW EDLUND, NEW CITY NY US; MARLENE NICOLAOU, BROOKLYN NY US;
40. Clemson Crew SC 18:50.55 1:00 10aI
-
41. N.U.R.A. MA 18:52.62 :
-
42. Franklin Pierce College NH 18:57.45 :
Jared Brown, Rindge NH; Vaughan Graves, Rindge NH; Bogdan Chekomasov, Rindge NH; Daniel Grover, Rindge NH; Jeremy Kellett, Rindge NH;
43. Clark University MA 19:06.95 :
Semih Pilosof, Worcester MA; Job Cardoza, Wareham MA; Sam Stratton, Wilbraham MA; Lucas Markgren, Wells ME; Michael Iceland, Agoura CA;
44. Augusta State University GA 19:26.62 :
TUCKER COLBURN, MARTINEZ GA USA; MIKE McLAUGHLIN, GROVETOWN GA USA; MIKE McLAUGHLIN, GROVETOWN GA USA; MIKE McLAUGHLIN, GROVETOWN GA USA; CHRIS MOORE, AUGUSTA GA USA; CHRIS MOORE, AUGUSTA GA USA;
45. Greater Columbus Rowing Assn. OH 19:39.25 :10 11B(returning)
Carl Allen, Columbus Oh; Ouinn Dorgan, Columbus Oh; Joseph Blasko, Columbus Oh; John Chester, Columbus Oh;
46. The Blue Blades MA 19:44.74 :
Mark Kristiansen, Washington DC USA; Edmund Barclay Ball McCall III, Portland OR USA; Matthew Piepenburg, Cambridge MA USA; Grant Johnson, San Francisco CA USA; Noelle Dennis, Milwaukie OR USA;
47. Massachusetts Maritime-Men MA 20:06.11 :
-
48. U.S. Merchant Marine Academy NY 20:07.45 1:00 14I
Jack Goode, Kings Point NY USA; Don Hughes, Kings Point NY USA; Adam Alburger, Kings Point NY USA; Josh Box, Kings Point NY USA; Andy Skelton, Kings Point NY USA;
49. Univ of Miami FL 20:35.27 2:00 10bI 14I
Aaron Krigelski, Riverview MI USA; Josh , ; Josh Stevens, Cicero NY USA; Jas Grocholski, Miami FL USA; Chris Manti, Brewerton NY USA; Matthew Christian, Troy NY USA;
50. Univ of Vermont VT 20:35.27 1:00 60s 8I
-
51. Mendota Rowing Club WI 20:35.33 :
Jim Martyn, Madison WI USA; Phil Kammerer, Madison WI USA; Russ Lerum, Madison WI USA; John Mansfield, Madison WI USA; Lisa Rattan, Madison WI USA;
52. Loyola University New Orleans LA 20:40.16 :
Brad Duplechain, NewOrleans LA; Luis Colomer, New Orleans LA; Charles Patterson, Gretna LA; Jimmy Streett, New Orleans LA; Chris Bruti, New Orleans LA;
53. New York University NY 20:46.06 1:00 5I
Cesar Pereira, New York NY US; Joshua Gaynor, Wethersfield CT US; Andrew Murray, Narbeth PA US; Erik Dahlberg, Alexandria VA US; Kauzem Sheikh, Brielle NJ US;
54. Navesink River Rowing Club NJ 20:49.39 :
Greg Wright, Fair Haven NJ USA; Mark Sicilliano, ; Paul Toscano, Manalapan NJ; James Gordon, Rumson NJ; Verity Frizzel, ;
55. Roger Williams University RI 20:52.36 :
-
56. Univ of Baltimore MD 20:56.11 1:00 60s 14I
-
57. Cazenovia College NY 21:32.18 :
Jodi Hovis, Franklin PA USA; Michael Parrington, New Windsor NY USA; Jeffrey Webber, Yorktown Heights NY USA; Greg Fishel, Massena NY USA; Stephen Rivas, Staten Island NY USA;
58. Mandela Town Hall Health Spot MA 24:49.79 :
-