1998 Results

Youth Fours Men

Place Name Time Split1 Split2 Split3 Pen. Code
1. Princeton University NJ 17:16.28 03:55 09:19 14:06 :
-
2. Peterborough Rowing Club ON 17:20.12 03:56 09:17 14:13 :
-
3. Syracuse University-Men NY 17:37.60 04:00 09:27 14:21 :10 10B(1)
-
4. The Gunnery School CT H.S. 17:46.92 04:00 10:14 14:38 :
Kevin Garrity, Watertown Ct; Mike Kim, Greenwich ct; Benjamin Utter, Westerly RI; Mike Angelicola, Oxford Ct; Kris Matthews, Portsmith RI;
5. Hanlan Boat Club ON H.S. 17:59.12 04:10 09:47 14:49 :
Dan McConville, Toronto ON CANADA; Omar Hyder, Toronto ON CANADA; David Borden, Toronto ON CANADA; Derek Leung, Toronto ON CANADA; Chris Kang, Toronto ON CANADA;
6. Thompson Boat Center DC H.S. 18:00.16 04:01 09:43 14:49 :
-
7. Yale University Boat Club CT 18:05.27 03:59 09:36 14:33 :
-
8. St. Catharines Rowing Club ON 18:07.36 04:08 09:48 14:59 :
-
9. Charles River Rowing Assn. MA 18:08.41 04:10 11:31 14:56 :
-
10. Westminster School Boat Club UK H.S. 18:11.87 04:05 09:46 14:54 :
Edward Oates, HERTS UK; Leo Lester, London UK; Daniel Kapp, London UK; James Cockburn, London ; Oliver McGregor, London UK;
11. Green Lake Crew WA 18:20.55 04:07 09:57 15:07 :
Adam Shaw, Seattle Wa; Bo Knutzen, Seattle Wa; Dan Glowitz, Mercer Island Wa; Warren Caldwell, Shoreline Wa; Tim Ramsey, Seattle WA;
12. U.S. Naval Academy-Men MD 18:22.96 04:06 09:54 15:09 :
-
13. Noble & Greenough School MA H.S. 18:27.19 04:10 09:55 15:08 :
-
14. Sarasota Scullers Youth Rowing FL 18:33.01 04:14 10:03 15:16 :
-
15. Serra/Notre Dame CA H.S. 19:08.72 04:19 10:17 15:44 :
Nariman Shariat, Woodside CA US; Greg Broderick, Moss Beach CA US; Chris Peterson, Half Moon Bay CA US; Justin Roberts, San Bruno CA US; Gabriel Raffaelli, Burlingame CA US;
16. The Peddie School NJ H.S. 19:09.70 04:26 10:28 15:46 :
Shin-Hwa Kim, Seoul Korea; Ryan Packard, Gladstone NJ; Peter Munoz, Parlin NJ; Andrew Rothman, Montclair NJ; Jon Ernesto, Manalapan NJ;
17. U.S. Merchant Marine Academy NY 19:09.86 04:14 10:14 15:39 :
Chris Lahey, Kings Point NY USA; Adam Michalec, Kings Point NY USA; Joe Wrinn, Kings Point NY USA; J.K. Pell, Kings Point NY USA; Nick Cunningham, Kings Point NY USA;
18. Berkshire School MA H.S. 19:12.39 04:19 10:22 15:43 :
-
19. Augusta Rowing Club GA 19:12.66 04:22 10:23 15:48 :
Justin Abell, Evans GA; Morgan Epperly, Evans GA; Jason Devlin, Evans GA; Daniel Mitchell, Evans GA; Scott Bandy, Evans GA;
20. Northfield Mount Hermon School MA H.S. 19:13.86 04:20 10:19 15:49 :
Curran Hendry, Fitzwilliam NH usa; Paul Marcy, Guilford VT usa; Tucker Dalton, Cooperstown NY usa; Ben Palubinsky, Philadelphia PA usa; Kartik Rathore, Andover MA usa;
21. Leander Boat Club ON 19:30.41 04:25 10:31 15:59 :
-
22. Thames River Sculls CT 19:41.45 04:24 10:41 16:12 :
-
23. Wilmington Youth Rowing Assn. DE 19:42.45 04:29 09:16 16:05 :
-
24. Haverford School PA H.S. 20:04.43 04:15 10:05 15:39 1:00 8I
Scott Ramsey, Limerick PA USA; Michael Spina, Rosemont PA USA; Andrew Serke, Ardmore PA USA; Tom McCabe, Haverford PA USA; Asim Malik, Bryn Mawr PA USA;
25. Brewster Academy NH H.S. 21:17.74 04:39 11:06 17:14 :
-
26. Choate Rosemary Hall CT H.S. 21:19.32 04:44 11:11 17:15 :
-
27. Worcester Public High School MA 21:30.36 04:32 11:10 17:36 :
-
28. Mandela Town Hall Health Spot MA 23:13.13 05:01 12:23 18:49 :
-
29. Manley Career Academy IL H.S. DNS
-