1998 Results

Youth 8 Women

Place Name Time Split1 Split2 Split3 Pen. Code
1. St. Catharines Rowing Club ON 17:36.48 03:55 09:13 14:20 :
-
2. Boston University-Women MA 17:40.56 04:04 09:22 14:33 :
-
3. Yale University Women's Crew CT 17:47.15 04:06 09:34 14:42 :
-
4. Brown University RI 17:52.86 04:02 09:27 14:42 :
-
5. Oregon Rowing Unlimited OR 17:53.30 04:12 09:36 14:49 :
Betsy Camp, West Linn OR USA; Sara Walker, Beaverton OR USA; Alicia Pries, Beaverton OR USA; Kellie Tilmanis, Portland OR USA; Teresa Oja, Sandy OR USA; Sarah Anderson, Portland OR USA; Ariel Kraten, Lake Oswego OR USA; Leslie Burns, Lake Oswego OR USA; Wendy Pearson, West Linn OR USA;
6. South Niagara Rowing Club ON 17:53.74 04:07 09:27 14:48 :
-
7. University of Virginia Women's Rowing VA 18:00.99 04:00 09:26 14:49 :
-
8. Friends of Detroit Rowing MI H.S. 18:17.30 04:14 09:51 15:08 :
Adriane Cline, Grosse Pointe Park MI USA; Emily Richard, Grosse Pointe Park MI USA; Danielle Amato, Grosse Pointe Park MI USA; Katie Baxter, Grosse Pointe Park MI USA; Stacey Atkinson, Grosse Pointe Woods MI; Jennifer Janowski, Grosse Pointe Woods MI; Kirsten Kulek, Grosse Pointe Woods MI; Lauren Mitchell, Grosse Pointe Farms MI; Cori Cunningham, Grosse Pointe Farms MI;
9. Community Rowing Inc.-Youth Program MA 18:20.77 04:16 09:38 15:06 :
-
10. Thompson Boat Center DC 18:22.41 04:07 09:35 15:03 :
-
11. Simsbury High School CT H.S. 18:27.21 04:14 09:50 15:10 :
-
12. Holy Names Academy WA H.S. 18:28.39 04:18 09:58 15:08 :
Lucy Hebert, Seattle Wa USA; Alodia Gabre-Kidan, Seattle Wa USA; Rebecca Clark, Seattle Wa USA; Rebecca Nebel, Seattle Wa USA; Jamila Nantwi, Seattle Wa USA; Allison Edwards, Edmonds Wa USA; Odessa Degreick, Seattle Wa USA; Erin Tyerman, Seattle Wa USA; Bridget Breysse-Bates, Seattle Wa USA; Alodia Gabre-Kidan, Seattle Wa; Lucy Hebert, Seattle Wa; Lucy Hebert, Seattle Wa; Alodia Gabre-Kidan, Seattle Wa; Alodia Gabre-Kidan, Seattle Wa;
13. Dublin H.S. Crew OH 18:30.21 04:11 09:44 15:02 :10 10B(1)
Kristen Gentry, Dublin OH; Laura Drongowski, Dublin OH; Lindsay Sagar, Dublin OH; Melissa Merritt, Columbus OH; Stacey Kadela, Dublin OH; Andrea Knoch, Dublin OH; Larissa Carleton, Dublin OH; Meredith Leach, Dublin OH; Christin Condit, Dublin OH;
14. Radcliffe Crew MA 18:32.57 04:17 09:42 15:14 :
-
15. Winsor School MA H.S. 18:33.34 04:13 09:51 15:16 :
Anne Doyle, Wellesley MA; Julia Tierney, Lincoln MA; Anna Deknatel, Brookline MA; Rebecca Lynch, Winchester MA; Caroline Cashman, Concord MA; Caroline Hall, Arlington MA; Julia Twarog, Cambridge MA; Sarah Ives, Lincoln MA; Zandy Smith, Newton MA;
16. Hanlan Boat Club ON 18:42.41 04:16 09:50 15:26 :
-
17. Augusta Rowing Club GA 18:45.92 04:21 09:55 15:25 :
Helen Dalis, Augusta GA; Julia Vernon, Evans GA; Nan Williams, Evans GA; Virginia (Ginger) Hamrick, Augusta GA; Jennifer Patat, Martinez GA; Kristin (Kris) Pittman, Evans GA; Ashlynn Young, Martinez GA; Samantha Kohlbus, Augusta GA; Kristen Wilson, Martinez GA;
18. Heritage Park Rowing Fdtn CT 18:48.55 04:14 09:59 15:25 :
-
19. Wilmington Youth Rowing Assn. DE 18:53.66 04:21 10:00 15:39 :
-
20. Community Rowing Inc.-Youth Program MA 18:57.07 04:17 10:03 15:32 :
-
21. St Andrew Rowing Club GA H.S. 18:57.45 04:16 10:09 15:37 :
Laura Scherberger, Roswell GA USA; Maya Young, Roswell GA USA; Erin Ingraham, Roswell GA USA; Andrea McKiernan, Roswell GA USA; Caroline Stewart, Roswell GA USA; Anna Debban, Roswell GA USA; Alice deHeus, Marietta GA USA; Lindsey Destino, Alpharetta GA USA; Courtney Walters, Roswell GA USA;
22. Shrewsbury High School Crew MA H.S. 19:04.93 04:15 09:59 15:38 :
Megan Byrnes, Shrewsbury Ma USA; Jessica Rossi, Shrewsbury Ma USA; Jill Wentzell, Shrewsbury Ma USA; Lindsay Beauregard, Shrewsbury Ma USA; Carolyn Johnson, Shrewsbury Ma USA; Christina King, Shrewsbury Ma USA; Katie O'Brien, Shrewsbury Ma USA; Cara Rogers, Shrewsbury Ma USA; Katie West, Shrewsbury Ma USA;
23. Serra/Notre Dame High School CA H.S. 19:07.23 04:16 10:07 15:42 :
Sacha Skifter, Belmont CA US; Steph Snaman, Redwood City CA US; Mindy Pivarnik, San Mateo CA US; Amanda Fabbro, Redwood City Ca US; Kristin Fabbro, Redwood City CA US; Vicky Belonogoff, Belmont CA US; Leah Bank, San Mateo CA US; Alison Bianchetti, Redwood Shores CA US; Angela Hall, San Mateo CA US;
24. Philadelphia Girls Rowing Club PA H.S. 19:15.75 04:20 10:02 15:47 :
KC Hagin, Haverford PA USA; Anna Greenacre, Paoli PA USA; Jenny Platow, Haverford PA USA; Allison Hough, Villanova PA USA; Emily Gable, Malvern PA USA; Amanda Kiely, Rosemont PA USA; Lauren Lehane, St. Davids PA USA; Laura Devereux, Newtown Square PA USA; Brigid Corcoran, Philadelphia PA USA;
25. St. Anthonys Crew Inc. NY H.S. 19:18.27 04:31 10:20 15:49 :
Danielle Magrini, Amityville NY USA; Jennifer Bradley, Huntington Station NY USA; Geren Horsley, Bellport NY USA; Danielle James, Amityville NY USA; Lauren McGuire, North Babylon NY USA; Katie Armstrong, Mt. Sinai NY USA; Courtney Haas, Nesconset NY USA; Maggie Fischer, Brightwaters NY USA; Jessica Berrios, Dix Hills NY USA;
26. Niskayuna High School Crew Club NY H.S. 19:29.15 04:28 10:29 15:59 :
Sara , ;
27. Upper Arlington Crew OH H.S. 19:39.09 04:34 10:30 16:05 :
-
28. Loyola Academy Rowing Assn. IL H.S. 19:46.77 04:29 10:33 16:12 :
-
29. Arlington Rowing Assn NY H.S. 19:52.33 04:30 10:27 16:14 :
VICKY VANIKIOTIS, PLEASANT VALLEY NY; AMANDA GUTOWSKI, PLEASANT VALLEY NY; KRISTIN SCOFIELD, PLEASANT VALLEY NY; KELLY McGLYNN, PLEASANT VALLEY NY; AMY SNELL, PLEASANT VALLEY NY; STEPHANIE HOTROVICH, PLEASANT VALLEY NY; JAMIE GALLAGHER, SALT POINT NY; LISA DEKEUKELAERE, PLEASANT VALLEY NY; LISA SERVINO, PLEASANT VALLEY NY;
30. Burnt Hills Rowing Assn. NY H.S. 19:56.67 04:39 10:30 16:28 :
-
31. North Suburban Crew, Inc. IL H.S. 19:57.93 04:30 10:31 16:20 :
Steph Campbell, Lake Forest IL; Molly Cudahy, Winnetka IL; Patricia Herrmann, Lake Forest IL; Katie Danon, Wilmette IL; Anna Boyle, Evanston IL; Laughlin Cutler, Lake Forest IL; Melanie Boucher, Vernon Hills IL; Elizabeth Taich, Winnetka IL; Malena Boyle, Evanston IL;
32. Friends of Niskayuna NY H.S. 20:22.47 04:33 10:42 16:42 :
Jill Harrington, Niskayuna NY; Kate Lindy, Niskayuna NY; Michaela Garibaldi, Niskayuna NY; Jackie Powers, Schenectady NY US; Laura Pedicone, Niskayuna NY; Maria Frosh, Niskayuna NY;
33. Buckingham Browne & Nichols School MA H.S. 20:44.01 04:39 10:58 16:54 :
Lauren Nasella, Cambridge MA; Kassie Murphy, Boston MA ; Jane Raiz, Boston MA; Katherine Thorpe, Winchester MA; Anneliese Gerland, Marblehead MA; Alix Leader-Cramer, Swampscott MA; Ingrid Epstein, Cambridge, MA ; Katie Shahrokhi, Medford MA; Kat Herrup, Concord MA;
34. Spackenkill Rowing Club NY H.S. 21:03.94 04:54 11:14 17:21 :
Becky Holt, Hyde Park NY USA; Liz Bissinger, Staatsburg NY USA; Chelsea Jarvis, Poughkeepsie NY USA; Erika Rose, New Paltz NY USA; Catherine Horton, Poughkeepsie NY USA; Courtney Pfluger, Poughkeepsie NY USA; Andrea Kezis, Poughkeepsie NY USA; Julie Errea, Poughkeepsie NY USA; Faraday Rosenberg, LaGrangeville NY USA;
35. Sagamore Rowing Assn. NY 22:50.99 04:28 10:39 16:22 2:00 11I 12I
-