Guaranteed Entries

Please see below for guaranteed entries to the 2016 Regatta.  Please note, Charity Program and accepted international crews are not listed below.  If you have any questions please contact us at regatta@hocr.org

Sculling (Singles/Doubles) Guaranteed Entries

On the basis of winning a Special Medal or finishing within the top 25% in the event-division in which they competed in the preceding year, Single-scullers are guaranteed entry acceptance into the singles event of their choice, provided all conditions of eligibility, deadlines, fees, etc. are met.  Guaranteed entry acceptance for double scullers shall be conducted following the same procedure as Single sculls.  The finishing percentage (top 25% in the event division) applies only to double sculls naming the same two individuals who competed the preceding year.

Men’s Grand Master Single
Gregory Benning – Cambridge Boat Club (19:25.8)
James Dahl – Unaffiliated (USA) (20:00.6)
Peter MacGowan Ridley – Graduate Boat Club (20:08.6)
Blair Crawford – Cambridge Boat Club (20:23.7)
Bob Eldridge – Community Rowing Inc. (20:25.6)
Robert White – Riverside Boat Club (20:28.4)
Robert Blunt – Argonaut Rowing Club (20:35.8)
Philip Bogden – Potomac Boat Club (20:36.1)
John Tracey – Riverside Boat Club (20:41.0)
Vygantas Audinis – Norwich Rowing Club (20:42.5)
Steve Schmitt – Potomac Boat Club (20:52.0)
Patrick Macaulay – Argonaut Rowing Club (21:00.4)
Joel Griffith – River City Rowing Club (21:01.5)
John Randle – Cambridge Boat Club (21:04.4)
Scott Hornney – Yarmouth Rowing Club (21:18.7)

Women’s Grand Master Single
Maureen Harriman Whister – Rowing Club (22:06.1)
Margarita Zezza – Cambridge Rowing Club (22:18.7)
Mitz Carr – New Haven Rowing Club (22:16.7)
Charlotte Hollings – Calm Waters Rowing Club (22:40.6)
Diane Davis – South End Rowing Club (23:02.5)
Marie McCormack – Greenwich Crew (23:05.9)
Saiya Remmler – Cambridge Rowing Club (23:10.0)
Eleanor Acworth – Hudson River Rowing Association, Inc. (23:17.1)

Men’s Senior Master Single
Russell Cone – Wide Load Boat Club (19:32.3)
James McGaffigan – Riverside Boat Club (19:39.1)
Michael Sivigny – Beat Cancer Boat Club (19:52.9)
Jake Watkins – Maritime Rowing Club (19:56.9)
Mark Chapman – Ottawa Rowing Club (20:03.2)
Keith Wobeser – London Rowing Club (20:05.0)
Hans Halvorson – Carnegie Lake Rowing Association (20:20.0)
Troy Howell – Craftsbury Sculling Center (20:29.1)

Women’s Senior Master Single
Jennifer Bullock – Greater Columbus Rowing Association (22:39.8)
Sally Pollok-Morris – Reading Rowing Club (22:43.1)
Racheal Perry Dolphin- Rowing Club (22:48.3)
Jennifer Huffman North – Cascades Crew (23:01.1)
Amber Oke – Don Rowing Club (23:07.4)
Lisa Weise – Lansing Rowing Club (23:11.7)
Veronique Oomen – Carnegie Lake Rowing Association (23:12.4)
Tina Vandersteel – Riverside Boat Club (23:20.4)

Men’s Senior Master Doubles
Smith/Gorriaran – Narragansett Boat Club (18:35.8)
Tunnecliff/Kermond – Belmont Hill School (18:46.7)
Pierce/Manson – Cambridge Boat Club (18:48.4)
Cataldo/Bohrer – Union Boat Club (19:03.3)
Grant/Darling – Cambridge Boat Club (19:20.7)
Trocky/Cutler – Malta Boat Club (19:32.4)
Rochon/Therrien – Club D’aviron De Boucherville (19:39.4)
Meuser/Loucks – Great Bay Rowing/Harvey’s Lake Rowing Club (19:40.0)
 

Men’s Grand Master Doubles
Rees/Luxford – Melbourne University Boat Club (19:48.8)
Jablonic/Cheesebro – Minneapolis Boat Club (20:10.6)
Washburn/Prichett – Narragansett Boat Club (20:22.9)

Men’s Veteran Doubles
Slocum/Lyon – Unaffilliated (USA) (22:03.1)

Women’s Senior Master Doubles

Sands-Bohrer/Muri – Cambridge Boat Club (20:52.6)
Matthes/Mazzio – Cambridge Boat Club (20:56.1)
Reynolds/Glover – Narragansett Boat Club/Upper Valley Rowing Foundation (21:15.4)
Stekl/Tuite – Lincoln Boat Club (21:23.5)
Wetten/Weeks – Potomac Boat Club (21:23.6)
Krichko/Devitt – Maritime Rowing Club (21:25.9)
Kerner/Coffman – Rivanna Rowing Club, Inc. (21:26.5)
Hollins/Dinion – Capital Rowing Club/Occoquan Boat Club (21:26.7)
Whicher/Randazzo – Minnesota Boat Club (21:37.6)
Collins/Picard – Maritime Rowing Club (21:46.2)

Women’s Grand Master Doubles
Andreadis/Mooney – College Club Seattle/Cambridge Boat Club (23:28.6)
Schwefel/Sabo – College Club Seattle (24:06.5)

Women’s Veteran Doubles
Faber/Hoffnung – CBC/MRC (28:55.0)

Men’s Club Singles
Brendan McEwan – Maritime Rowing Club (19:02.9)
Eric Esposito – Narragansett Boat Club (19:12.3)
Nathaniel Kelly – Maritime Rowing Club (19:32.6)
Mick Malowany – Unaffiliated (CAN) (19:38.2)
Aleks Zosuls – Union Boat Club (19:40.9)
Eric Grasso – Riverside Boat Club (19:45.1)
Luke Rein – Unaffiliated (USA) (19:45.7)
Aubrey Oldham – Leander Boat Club (19:49.4)
Matt Koehler – 612endurance Racing (19:53.9)
Sam McVeety – Seattle Rowing Club (19:55.7)

Men’s Youth Singles
Josh Armstrong – Glasgow Academy (18:51.7)
Andrew Morley – Lake Washington Rowing Club (19:03.8)
Jack Luby – Narragansett Boat Club (19:16.6)
Silviu Valentin Tudor – Saugatuck Rowing Club (19:36.4)
Thomas Satterhwaite – Narragansett Boat Club (19:38.8)
Peter McKendall – Narragansett Boat Club (19:39.4)
Kristofer Petreski – Norwalk River Rowing Association (19:48.8)
Emmory Sammons – Saratoga Springs High School/Saratoga Rowing Assoc. (19:57.9)
James Teodoro Schulz – Seattle Rowing Center (20:10.7)

Women’s Club Singles
Corlis Gross – Cambridge Boat Club (21:53.3)
Samantha Kolovson – University of Massachusetts Crew (22:02.9)
Tiffany Rusch – Georgian Bay Rowing Club (22:17.0)
Emily Caffee – New World Rowing, Inc. (22:22.1)
Alice Taggart – Union Boat Club (22:26.1)
Patty Jones – Cascadilla Boat Club, Ltd. (22:30.2)

Women’s Youth Singles
Eliza Kallfelz – Narragansett Boat Club (21:19.4)
Brigid Saoirse – Kennedy Narragansett Boat Club (21:46.4)
Claire Campbell – Maritime Rowing Club (22:12.0)
Sarah Kate Rogers – Clinton Rowing Club (22:12.2)
Rachel Pierce – Cooper Training Center (22:22.7)
Paige Adams – Ridley Graduate Boat Club (22:25.0)
Catherine – Mahoney Stanford Rowing Center (22:45.7)

Men’s Master Doubles
Wolf/Morelli – Riverside Boat Club (18:05.6)
Johnson/Dundon – 612endurance Racing (18:22.6)
Abrams/Loughlin – Dolphin Rowing Club (18:25.5)
Linhoff/Lev – Cambridge Boat Club (18:35.7)
Dymtrasz/Lancaster – Don Rowing Club (18:41.9)

Women’s Master Doubles
Salchow/MacArthur – Ann Arbor Rowing Club (19:50.0)
Lanfer/White – Riverside Boat Club (20:09.6)
Scannell/Sacchetti – Cambridge Boat Club (20:15.8)
de Biasi/ Schmidt – Saugatuck Rowing Club (20:21.4)

Men’s Championship Doubles
Cowles/Stitt – Potomac Boat Club (17:02.0)
Graves/Graves – Craftsbury Sculling Center (17:01.1)
Christiansen/Rasmussen – Danske Studenters Roklub (17:27.3)
Loup/Giorgis – Lausanne-Sports Aviron (17:36.3)

Men’s Lightweight Doubles
Martinez/Harper – University of Rhode Island Crew (19:18.1)

* Special Medal within the Men’s Championship Doubles

Men’s College-Championship Doubles
Trent University Rowing (17:44.1)

* Special Medal within the Men’s Championship Doubles
** Guaranteed entries are earned by the institution rather than the athletes.

Women’s Championship Doubles
Achterberg/Janssen – A.u.s.r. Orca (18:57.9)
Thomsen/Rasmussen – Danske Studenters Roklub (19:01.9)
Beall/Hamrick – Riverside Boat Club (19:02.2)
Bouw/Beukers – A.a.s.r. Skoll (19:16.9)
Hancock/Baxter – Burnaby Lake Rowing Club (19:28.8)

Women’s Lightweight Doubles  – 
Copenhaver/McGovern – GMS Rowing Center/Potomac Boat Club (19:57.8)

* Special Medal within the Women’s Championship Doubles

Women’s College-Championship Doubles
Syracuse University (20:28.2)

* Special Medal within the Women’s Championship Doubles
** Guaranteed entries are earned by the institution rather than the athletes.

Men’s Championship Singles
Mahe Drysdale – West End Rowing Club (18:12.0)
John Graves – Craftsbury Sculling Center (18:22.0)
Andrew Cambell – Cambridge Boat Club (18:25.5)
Ben Davison – Unaffiliated (USA) (18:30.1)
Jernej Markovc – University of Washington (18:34.0)
Samuel Tieben – Argonauten Ruderclub Meppen (18:38.6)

Women’s Championship Singles
Genevra Stone – Cambridge Boat Club (19:43.1)
Kathleen Bertko – Unaffiliated (USA) (20:25.9)
Lindsay Meyer – Vesper Boat Club (20:33.1)
Anne Dsane Andersen – Kvik (20:37.8)
Kristin Hedstrom – California Rowing Club (20:38.1)

Men’s Senior Veteran I Singles
Chuck Cook – St. Louis Rowing Club (21:29.4)
Daniel Bort – Berkeley Paddling And Rowing Club (21:35.6)
Geoff Gratwick – Maine Rowing Assoc. (22:03.7)
Robert Lee – Cambridge Boat Club (22:10.2)
Henry Hamilton – Cambridge Boat Club (22:28.2)
Pete Donaghy – Green Mountain Rowing (22:52.4)
Donald E. Besser – Union Boat Club (22:53.2)

Men’s Senior Veteran II Singles
Carlos Zezza – Cambridge Boat Club (22:27.5)
Bennett Jones – Cambridge Boat Club (23:07.6)
Henry Sears – Union Boat Club (24:18.6)
Arthur Holcombe – Unaffiliated (USA) (24:27.2)

Men’s Grand Veteran Singles
Christopher Collins, Rivanna Rowing Club, Inc (23:43.8)
Richard Kendall, College Boat Club (24:40.2)

Women’s Senior Veteran I Singles
Catherine Kemper – San Diego Rowing Club (24:55.5)
Barbara Hogan – Carnegie Lake Rowing Association (25:55.1)

Women’s Senior Veteran II Singles
Janice Stone – Pocock Rowing Center (26:11.0)
Peggy Sadler – Upper Valley Rowing Foundation (27:01.7)

Women’s Grand Veteran Singles
Eve Green – Saugatuck Rowing Club (36:42.0)

Men’s Veteran I Singles
Tim Willsallen – Cascadilla Boat Club, Ltd.(21:26.3)
Gregg Stone – Cambridge Boat Club (21:30.1)
John Pauls – Ridley Graduate Club (21:55.7)
Patrice Rioux – Cambridge Boat Club (22:06.8)
Jim Stock – Harvard Sculling Club (22:17.5)
Al Flanders Orleans Sweeps & Sculls (22:27.0)
Kim Mcknight – Cascadilla Boat Club, Ltd. (22:29.5)
Robert Sengstaken – Merrimac River Rowing Association (22:32.4)

Men’s Veteran II Singles
Raimund Haberl – Wiener Ruderclub Lia (21:36.1)
Rick Anderson – Rockford Crew (21:51.5)
Tom Bishop – Quintin Boat Club (21:53.6)
Robert Spousta – Occoquan Boat Club (22:03.3)
James Dietz – All-American Rowing Camp, LLC (22:37.8)

Women’s Veteran I Singles
Laura Stirton Aust – Pelham Community Rowing Association (23:43.4)
Catherine Widgery – Riverside Boat Club (23:44.4)
Joan Pendleton – Palo Alto Rowing Club (24:19.2)
Karen Simmons – Great River Rowing (24:37.6)
Susan Karcz – Cambridge Boat Club (24:37.8)
Barbara Jones – Cambridge Boat Club (24:38.1)

Women’s Veteran II Singles
Jill Gardner – College Club Of Seattle (24:28.2)
Liz Marshall – Upper Valley Rowing Foundation (24:59.5)
Sharon Cutts – Narragansett Boat Club (25:20.4)
Liz Turner – Saugatuck Rowing Club (25:21.5)
Joan Richards – Narragansett Boat Club (25:22.9)

Men’s Master Singles
Andrew Hashway – Riverside Boat Club (18:55.8)
Michael Farry – Riverside Boat Club (19:23.3)
Christopher Strom – Union Boat Club (19:40.6)
Drew Tennant – Community Rowing Inc. (19:42.8)
Matt McCarthy – Peterborough Rowing Club (19:45.5)
Andrew Neils – University Of Virginia Rowing Association (19:46.0)

Women’s Master Singles
Aisha Chow – Bair Island Aquatic Center (21:01.0)
Alexis Sneff – Riverside Boat Club (21:33.2)
Erica Stieve-Caldwell – Potomac Boat Club (21:44.5)
Lori Criado – Alexandria Community Rowing (21:55.5)
Lissa Krawczyk – Pocock Rowing Center (22:02.3)

Men’s Youth Doubles
Plaut/Plaut – Westminster School Boat Club (17:49.4)
Farnham/Hardman – Seattle Rowing Center (18:02.1)
Stocker/Arzt-Jones – Westminster School Boat Club (18:03.6)
Orner/Norton – New Canaan High School Crew Club (18:06.2)
Everett/Basiren – Brockville Rowing Club (18:10.4)
Snow/Golstein – Narragansett Boat Club (18:21.2)
Donadio/Conley – GMS Rowing Center (18:23.3)
McAlpine/Voelkner – St. Catherines Rowing Club (18:29.0)
Koszyk/Kelly – Detroit Boat Club Crew (18:29.4)
Rush/Naar – South Niagara Rowing Club (18:33.9)
Altshuler/Roudebush – Riverside Boat Club (18:38.9)
Martinez/Israel – Miami Beach Watersports Center, Inc. (18:40.7)
Martensson/Andersen – Norwalk River Rowing Association (18:44.8)

* Guaranteed entries are earned by the institution rather than the athletes.

Women’s Youth Doubles
Delleman/Sharis – Y Quad Cities Rowing (19:36.5)
Phaneuf/Matthes – Cambridge Boat Club (20:00.1)
Hardman/Barrows – Seattle Rowing Center (20:23.5)
Jones/Fitts – Narragansett Boat Club (20:35.0)
Carr/Carr – Newport Rowing Club (20:36.7)
Schindler/O’Callahan – California Yacht Club (20:39.4)
Gardner/Gardner – Minnesota Boat Club (20:41.0)
Cross/Watt – Ottowa Rowing Club (20:42.4)
Solms/Solms St. Stephens & St. Agnes High School (21:15.9)

*Guaranteed entries are earned by the institution rather than the athletes.

Men’s Lightweight Singles
Hugh McAdam – Craftsbury Sculling Center (18:36.9)
Matthew Fournier – Ottawa Rowing Club 18:52.5)
Matt O’Leary – Megunticook Rowing (18:58.7)
Hector Formoso-Murias – Georgetown University (19:00.4)
Jacob Georgeson – Riverside Boat Club (19:09.9)

Women’s Lightweight Singles
Caitlin Pauls – Ridley Graduate Boat Club (20:35.6)
Katheryn Schiro – Southern California Scullers Club (20:47.1)
Mary Foster – Riverside Boat Club (20:47.5)
Ashley Amos – Riverside Boat Club (21:01.2)
Helen Tompkins – Vesper Rowing Club (21:04.6)
Hannah Jansen – ANA Rowing Club (21:05.2)

Sweep-Oared Guarantees

On the basis of winning a special medal or finishing within the top half (based on entries) of the sweep-oared event-division in which they competed the preceding year, institutions are guaranteed acceptance into those same event-divisions, provided all conditions of eligibility, deadlines, fees, etc., are met.

Listed by Institution

1980 Rowing Club
Men’s Grand Master Eights
Men’s Senior Master Fours
Women’s Grand Master Eights

87 Gold Rowing Club
Men’s Senior Master Eights

Aging Aggies Rowing Program
Men’s Master Fours
Men’s Senior Master Fours

Alexandria Community Rowing
Women’s Master Fours

Amherst College Rowing Association
Women’s Collegiate Fours

Ancient Mariners Rowing Club
Men’s Grand Master Eights

Ann Arbor Rowing Club
Men’s Senior Master Fours
Men’s Senior Master Fours
Women’s Master Fours
Women’s Senior Master Eights

Argonaut Rowing Club
Men’s Master Fours

Arlington-Belmont Crew
Men’s Youth Fours
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights

Army Rowing Club
Women’s Club Fours

Atlanta Junior Rowing Association
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights

Atlanta Rowing Club, Inc.
Men’s Master Eights

Aviron Bayonnais
Men’s Senior Master Eights

Avon High School
Women’s Youth Fours

Baltimore Rowing Club
Women’s Master Fours

Barry University
Women’s Collegiate Eights
Women’s Collegiate Fours

Bates College
Men’s Collegiate Eights
Women’s Collegiate Eights
Women’s Collegiate Eights

Bedford Crew Club
Men’s Youth Fours

Belen Jesuit Prep. School
Men’s Youth Eights

Belvoir Ruderclub Zurich
Women’s Master Eights

Belmont Hill School
Men’s Youth Fours

Berkeley Paddling And Rowing Club
Women’s Master Fours

Binghamton University Crew
Men’s Collegiate Fours

Bishops Diocesan College
Men’s Youth Eights

Blue Cheese Rowing Club
Men’s Alumni Eights

Bma Boat Club
Men’s Alumni Eights
Men’s Club Fours
Women’s Alumni Eights
Women’s Master Eights

Boola Boola Boat Club
Women’s Alumni Eights
Women’s Alumni Eights

Boston College
Men’s Collegiate Eights
Men’s Collegiate Fours
Women’s Club Eights

Boston College High School
Men’s Youth Eights

Boston Latin School
Women’s Youth Fours

Boston University Mens Crew
Men’s Championship Eights
Men’s Championship Eights
Men’s Club Eights
Men’s Club Eights

Boston University Womens Crew
Women’s Club Fours
Women’s Lightweight Eights
Women’s Lightweight Fours

Bowdoin College
Men’s Collegiate Fours
Women’s Collegiate Fours
Women’s Collegiate Fours

Brock University
Men’s Lightweight Fours

Brooks School Crew
Men’s Youth Fours

Bromfield Acton Boxborough Rowing
Men’s Youth Fours
Women’s Youth Fours

Brown University Crew
Men’s Championship Eights
Men’s Club Eights
Men’s Club Eights

Brown University Women’s Crew
Women’s Championship Eights
Women’s Championship Fours
Women’s Club Eights

Brunswick School Boat Club
Men’s Youth Fours

Buckingham Browne & Nichols
Women’s Youth Fours

Bulldog Rowing Club
Men’s Master Eights

Butte Boat Club
Men’s Alumni Eights

California Maritime Academy
Men’s Collegiate Fours

California Rowing Club
Men’s Championship Eights
Men’s Senior Master Eights

Cambridge Boat Club
Men’s Master Fours
Men’s Senior Master Fours
Women’s Senior Master Eights
Women’s Youth Fours

Cambridge Rindge & Latin School
Men’s Youth Fours
Women’s Youth Fours

Cambridge University Boat Club
Men’s Championship Fours

Camp Randall Rowing Club
Men’s Championship Fours
Women’s Youth Fours

Canisius College
Women’s Club Eights

Capital City Rowing
Men’s Youth Eights

Capital Rowing Club
Women’s Club Eights
Women’s Master Eights

Carleton University
Men’s Collegiate Fours
Women’s Collegiate Fours

Carnegie Lake Rowing Association
Women’s Master Fours
Women’s Senior Master Fours

Case Crew
Women’s Club Fours

Central Catholic Crew (Pittsburgh)
Men’s Youth Eights

Chaminade High School
Men’s Youth Eights

Chinook Performance Racing
Men’s Senior Master Eights
Women’s Grand Master Fours
Women’s Master Eights
Women’s Master Fours
Women’s Senior Master Fours
Women’s Senior Master Eights

Choate Rosemary Hall
Men’s Youth Fours

Clemson University Rowing Association
Women’s Collegiate Eights
Women’s Collegiate Fours

Clemson University-Women
Women’s Club Fours

Colby College
Men’s Collegiate Fours
Women’s Collegiate Eights

College Club Of Seattle
Women’s Master Eights

College Of The Holy Cross
Men’s Collegiate Eights

Columbia University
Men’s Lightweight Fours
Women’s Alumni Eights

Community Rowing, Inc.
Men’s Club Fours
Men’s Lightweight Eights
Men’s Senior Master Eights
Men’s Youth Eights
Men’s Youth Fours
Women’s Club Eights
Women’s Master Fours
Women’s Senior Master Fours
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Eights

Conibear Rowing Club
Women’s Senior Master Eights

Connecticut Boat Club
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Fours

Connecticut College Rowing
Women’s Collegiate Fours

Cornell University Alumni
Men’s Master Eights
Men’s Senior Master Eights

Cornell University Crew
Men’s Championship Eights
Men’s Lightweight Eights
Men’s Lightweight Fours

Corvallis Rowing Club
Men’s Veteran Fours

Dallas United Crew, Inc.
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights

Dartmouth College
Men’s Club Eights
Men’s Club Fours
Women’s Championship Eights
Women’s Club Eights

Detroit Boat Club Crew
Women’s Youth Eights

DeWolfe Rowing Club
Men’s Alumni Eights

Diesel Athletic Club
Men’s Master Eights

Don Rowing Club
Men’s Senior Master Fours
Women’s Championship Fours
Women’s Senior Master Eights

Drexel Rowing Alumni Group
Women’s Alumni Eights

Drexel University
Men’s Collegiate Eights
Women’s Club Eights

Duluth Rowing Club
Women’s Senior Master Fours

East Arm Rowing
Women’s Senior Master Fours

Early Lights Rowing Club
Women’s Senior Master Fours

Edmonton Rowing Club
Men’s Club Fours
Women’s Club Fours

Emma Willard School
Women’s Youth Fours

Essex Rowing Club
Women’s Youth Eights

Etas Unis Rowing Club
Men’s Senior Master Eights
Women’s Senior Master Eights

Ever Green Boat Club
Men’s Senior Master Fours
Women’s Alumni Eights

Fat Cat Rowing Club
Men’s Club Eights
Men’s Senior Master Eights
Men’s Senior Master Eights
Women’s Alumni Eights

Florida Institute of Technology
Women’s Collegiate Fours

Fordham Prep
Men’s Youth Eights

Fordham University
Women’s Club Eights
Women’s Club Fours
Women’s Lightweight Fours

Frankfurter Rudergesellschaft Germania
Men’s Senior Master Eights

Franklin and Marshall College Crew
Women’s Collegiate Fours

Friends Of Brown Women’s Crew
Women’s Alumni Eights

Friends Of California Men’s Crew
Men’s Alumni Eights

Friends Of Concord Crew
Women’s Youth Fours

Friends Of Georgetown Rowing
Men’s Alumni Eights
Women’s Alumni Eights

Friends of Niskayuna Rowing/Niskayuna High School
Women’s Youth Eights

Friends of Port Rowing
Men’s Youth Fours

Friends Of Shenendehowa Crew
Men’s Youth Fours

Genesee Rowing Club
Women’s Master Eights

Gentle Giant Rowing Club
Women’s Club Fours

George Mason University Rowing
Women’s Club Eights

Georgetown Rowing
Men’s Club Eights
Men’s Lightweight Fours

George Washington Rowing
Men’s Championship Fours

George Washington Rowing Association
Men’s Alumni Eights

Georgia Tech Crew
Women’s Collegiate Fours
Men’s Collegiate Eights

Gonzaga College High School
Men’s Youth Eights
Men’s Youth Fours

Grainne Mhaol Rowing Club
Men’s Club Eights

Grand Valley State University Rowing Club
Women’s Collegiate Eights
Men’s Collegiate Eights
Men’s Collegiate Fours

Green Lake Crew
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Fours

Greenwich Crew
Men’s Senior Master Fours
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Fours

Hartford Barge Club
Men’s Senior Master Eights

Harvard Alumni 2009
Men’s Alumni Eights

Harvard University
Men’s Championship Eights
Men’s Championship Eights
Men’s Club Eights
Men’s Club Eights
Men’s Club Eights
Men’s Club Fours
Men’s Club Fours
Men’s Lightweight Eights

Headington School Oxford Boat Club
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Fours

Hingham Harbor Rowing Club
Men’s Senior Master Eights

Hingham High School Rowing Association
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights

Hobart College
Men’s Club Eights
Men’s Collegiate Eights

Hobart College Crew Alumni
Men’s Alumni Eights

Holy Names Academy
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Fours

Hudson River Rowing Association, Inc.
Men’s Youth Fours
Women’s Senior Master Four

Ithaca College Crew
Women’s Collegiate Eights

Jacksonville Rowing Club
Men’s Senior Master Fours

Jesuit College Prep Dallas
Men’s Youth Eights

Kennebecasis
Men’s Master Eights

Kent Mitchell Rowing Club
Men’s Grand Master Eights

Kent School Boat Club
Men’s Youth Fours

King’s College School – Wimbledon
Men’s Youth Eights
Men’s Youth Fours

King’s Crown Rowing Association
Women’s Alumni Eights

Lady Eleanor Holles School Boat Club
Women’s Youth Eights

Lake Merritt Rowing Club
Women’s Master Fours
Women’s Club Fours

Lake Union Crew
Men’s Club Eights
Men’s Master Fours
Women’s Club Fours
Women’s Grand Master Fours
Women’s Master Fours
Women’s Senior Master Eights

Lawrenceville School
Men’s Youth Eights

Leander Boat Club
Men’s Grand Master Eights

Lincoln Park Boat Club
Women’s Club Fours
Women’s Club Fours
Men’s Club Fours

London Rowing Club
Men’s Senior Master Eights

Long Beach Junior Crew
Men’s Youth Fours
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Fours

Long Beach Rowing Association
Women’s Senior Master Eights

Los Gatos Rowing Club
Men’s Youth Fours
Women’s Senior Master Eights
Women’s Youth Fours

Loyola Academy
Men’s Youth Eights

Lufthansa Sportverein Hamburg E.v.
Men’s Club Fours

Lynwood Rowing Club
Men’s Alumni Eights

Mainland Regional High School
Women’s Youth Fours

Manhasset High School
Women’s Youth Fours

Marietta College
Men’s Collegiate Fours

Marin Rowing Association
Men’s Grand Master Fours
Men’s Master Fours
Men’s Senior Master Fours
Men’s Senior Master Fours
Men’s Senior Master Eights
Men’s Youth Eights
Women’s Master Eights
Women’s Senior Master Fours
Women’s Senior Master Eights
Women’s Veteran Eights
Women’s Youth Eights

Marina Aquatic Center Junior Rowing
Men’s Youth Fours
Women’s Youth Eights

Maritime Rowing Club
Women’s Senior Master Eights

Marist College Crew
Men’s Collegiate Eights
Women’s Club Fours

Marquette University
Women’s Lightweight Fours

Massachusetts Institute Of Technology
Men’s Club Eights
Men’s Collegiate Eights

Massachusetts Institute Of Technology Grad Crew
Men’s Alumni Eights

Masters Coaching
Women’s Grand Master Eights

McCallie Alumni
Men’s Alumni Eights

Mercyhurst University Rowing
Women’s Collegiate Eight

Merion Mercy Academy
Women’s Youth Eights

Merrimac River Rowing Association
Men’s Club Fours

Miami Rowing and Watersports Center
Men’s Youth Fours
Women’s Youth Eights

Michigan Rowing Association
Men’s Collegiate Eights
Men’s Collegiate Fours

Michigan Rowing Association Alumni
Men’s Alumni Eights

Michigan State University Women’s Crew
Women’s Championship Eights

Middlebury College Crew
Men’s Collegiate Fours
Women’s Collegiate Eights

Middlesex School Alumni
Women’s Alumni Eights

Milwaukee School Of Engineering (msoe)
Men’s Collegiate Fours

Minerva Rowing Club
Men’s Collegiate Eights
Women’s Lightweight Eights

Minneapolis Rowing Club
Women’s Club Fours
Women’s Master Eights
Women’s Master Fours
Women’s Senior Master Fours

Molesey Boat Club
Men’s Master Eights
Men’s Master Fours
Men’s Master Fours
Men’s Senior Master Eights
Women’s Master Eights

Montclair High School
Men’s Youth Eights

Motley Rowing Club
Men’s Grand Master Eights

Mount Greylock Rowing Club
Men’s Alumni Eights

Mount Saint Joseph Academy
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Eights

Mt. Baker Crew
Men’s Senior Master Fours
Women’s Senior Master Fours

National Training Centre
Men’s Lightweight Eights

Nashville Rowing Club
Women’s Youth Eights

Navy Masters Rowing Club
Men’s Alumni Eights

Neponset Rowing Club
Women’s Youth Fours

Newport Aquatic Center
Men’s Club Fours

New Haven Rowing Club
Men’s Grand Master Fours
Men’s Senior Master Eights

New Trier High School Rowing
Men’s Youth Eights
Women’s Master Fours
Women’s Youth Eights

New York Athletic Club
Men’s Club Fours
Men’s Lightweight Fours
Women’s Championship Fours

New York Maritime College Crew
Men’s Collegiate Fours

Newton Country Day School
Women’s Youth Fours

Noble & Greenough School
Men’s Youth Fours
Women’s Youth Fours

Norcal Crew
Women’s Youth Fours

North Adams Rowing Club
Men’s Alumni Eights

North Dakota Indoor Rowing Team
Men’s Senior Master Eights

Northeastern University
Men’s Championship Eights
Men’s Championship Fours
Men’s Club Eights
Women’s Championship Eight
Women’s Club Eights

Northeastern University Rowing Alumni
Men’s Alumni Eights
Men’s Grand Master Eights
Women’s Alumni Eights

Northfield Mount Hermon School
Women’s Youth Fours

Norwalk River Rowing Association
Women’s Youth Fours
Women’s Senior Master Fours

Nova Southeastern University
Women’s Collegiate Fours

Oakland Strokes, Inc.
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights

Occoquan International
Men’s Veteran Eights

OKC Riversport
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights

Old Dominion Boat Club
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights

Old Dominion University Women’s Rowing
Women’s Club Eights

Old Lyme Rowing Association/Blood Street Sculls
Men’s Senior Master Fours
Men’s Youth Fours

Orlando Rowing Club
Women’s Senior Master Eights
Women’s Grand Master Fours
Women’s Senior Master Fours

Orleans Sweeps & Sculls
Women’s Senior Master Fours

Oregon Unlimited Rowing
Women’s Grand Master Fours

Ottawa Rowing Club
Men’s Master Eights

Pacific Rowing Club
Men’s Youth Fours
Women’s Youth Fours

Palm Beach Rowing Association
Men’s Master Fours
Men’s Senior Master Eights

Peddie School
Women’s Youth Fours

Pelham Community Rowing Association
Men’s Senior Master Fours
Men’s Youth Fours
Women’s Senior Master Fours

Penn A.C. Rowing Association
Men’s Senior Master Eights

Penn State Crew
Women’s Collegiate Fours

Philadelphia University
Women’s Collegiate Fours

Pittsford Crew
Women’s Youth Eights

Pocock Rowing Center
Women’s Master Eights

Polar Rowing Club
Men’s Club Fours

Potomac Boat Club
Men’s Club Eights
Men’s Master Eights
Men’s Senior Master Eights
Women’s Club Fours
Women’s Master Eights

Princeton National Rowing Association/Mercer
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Eights

Princeton University
Men’s Championship Eights
Men’s Championship Fours
Men’s Lightweight Eights
Men’s Lightweight Eights
Women’s Championship Eights
Women’s Lightweight Eights
Women’s Lightweight Fours

Radcliffe Alumnae Rowing Association
Women’s Alumni Eights
Women’s Alumni Eights

Radcliffe Crew
Women’s Club Eights
Women’s Lightweight Eights
Women’s Lightweight Fours

Radley College Boat Club
Men’s Youth Fours
Men’s Youth Fours

Resilient Rowing Club
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Fours

Ridley College
Men’s Youth Fours

River City Rowing Club
Women’s Club Eights
Men’s Senior Master Fours

River Rowing Association
Women’s Youth Fours

Riverfront Recapture, Inc.
Men’s Club Fours
Men’s Youth Fours
Women’s Club Fours

Riverside Boat Club
Men’s Club Eights
Men’s Club Fours
Men’s Grand Master Fours
Men’s Master Eights
Men’s Senior Master Fours
Women’s Club Eights
Women’s Club Fours
Women’s Lightweight Fours

Rob Roy Boat Club
Men’s Master Eights

Rochester Institute Of Technology Crew
Women’s Collegiate Eights

Rock Creek Rowing
Women’s Senior Master Eights

Rocky Mountain Rowing Club
Men’s Senior Master Fours

Rose City Rowing Club
Women’s Youth Eights

 

RowAmerica Rye
Women’s Youth Fours
Men’s Youth Eights

Row New York
Women’s Club Fours

Royal Shrewsbury School Boat Club
Men’s Youth Eights

Rv Kreuzgasse E.v.
Men’s Youth Fours

Rye High School Crew
Men’s Youth Fours

S.a.c./Sacramento State Aquatic Center/capital
Men’s Youth Fours

Salisbury School
Men’s Youth Fours

Sammamish Rowing Association
Men’s Grand Master Fours
Men’s Master Fours
Men’s Senior Master Fours
Men’s Youth Eights
Women’s Master Fours
Women’s Senior Master Eights
Women’s Senior Master Fours
Women’s Youth Eights

San Diego Rowing Club
Men’s Club Fours
Men’s Youth Eights
Women’s Grand Master Fours
Women’s Youth Fours

Sarasota Crew
Women’s Youth Eights
Men’s Youth Eights
Men’s Youth Fours

Saratoga Springs High School/Saratoga Rowing Assoc.
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Fours

Saugatuck Rowing Club
Men’s Youth Eights
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Fours
Women’s Senior Master Fours
Women’s Senior Master Fours

 

Scotch College – Vic
Men’s Youth Eights

Shannon Rowing Club
Men’s Master Eights

Skyline Crew
Women’s Youth Fours

South Niagara Rowing Club
Men’s Youth Fours

Squamscott River Club
Women’s Youth Fours

St. Andrew Rowing Club
Men’s Youth Fours

St. Benedict’s College
Men’s Youth Eights

St. Catharines Rowing Club
Men’s Club Fours
Women’s Youth Fours
Women’s Senior Master Fours

St. John Fisher College Rowing
Men’s Collegiate Fours

St. Johns High School
Men’s Youth Fours

St. John’s Jesuit High School
Men’s Youth Fours

St. Josephs Collegiate Institute
Men’s Youth Eights

St. Joseph’s Preparatory School
Men’s Youth Fours

St. Joseph’s University
Men’s Collegiate Eights

St. Mark’s School
Women’s Youth Fours

St Paul’s School Boat Club
Men’s Youth Eights
Men’s Youth Fours

Stanford University Mens Crew
Men’s Championship Eights

Stonefields Rowing
Men’s Master Fours

SUNY Geneseo
Men’s Club Fours

Syracuse University
Women’s Championship Eights
Women’s Championship Fours

Tbc Racing
Women’s Club Fours
Women’s Youth Eights

Team Attager
Men’s Grand Master Eights

Temple University Rowing
Women’s Club Fours
Women’s Club Fours

Texas Crew
Men’s Club Fours

Texas Rowing Center
Men’s Master Fours
Men’s Youth Fours
Women’s Club Fours
Women’s Youth Fours
Women’s Senior Master Fours

Thames Rowing Club
Men’s Club Fours
Men’s Senior Master Eights
Women’s Club Fours

The Gunnery
Women’s Youth Fours

The Haverford School
Men’s Youth Eights

The Milwaukee Rowing Club
Men’s Youth Fours
Women’s Youth Eights

The Rowing Team At The University Of Georgia
Men’s Club Fours

The University Alabama Women’s Rowing Team
Women’s Club Eight

The Winsor School
Women’s Youth Fours

Three Rivers Rowing Association
Men’s Senior Master Fours
Women’s Senior Master Eights
Women’s Youth Eights
Women’s Youth Fours

Toronto Sculling Club
Women’s Master Eights
Women’s Senior Master Fours

Trent University Rowing
Men’s Collegiate Fours
Women’s Club Eights

Trinity College Alumni Crew
Men’s Alumni Eights
Women’s Alumni Eights

Trinity College Crew
Men’s Collegiate Eights
Women’s Collegiate Eights
Women’s Collegiate Fours

Tufts University
Men’s Collegiate Fours
Women’s Collegiate Eights

Twin Cities Youth Rowing
Women’s Youth Fours

Tyrian Club
Men’s Senior Master Fours

U.S. Military Academy Crew
Men’s Club Fours
Men’s Collegiate Eights

U.S. Naval Academy Mens Crew
Men’s Club Eights
Men’s Club Eights

UNC Men’s Crew
Men’s Collegiate Fours

Undine Barge Club
Men’s Lightweight Fours

Union Boat Club
Men’s Club Eights
Men’s Club Fours
Men’s Master Fours

University Barge Club
Women’s Club Fours

University Of California, Berkeley
Men’s Championship Eights
Men’s Championship Fours
Women’s Championship Eights

University Of California, Santa Barbara
Men’s Collegiate Eights
Women’s Collegiate Eights

University Of Chicago Crew
Women’s Collegiate Fours

University Of Cincinnati Rowing Team
Men’s Collegiate Eights
Women’s Collegiate Fours

University Of Connecticut
Men’s Collegiate Fours
Women’s Club Fours

University Of Delaware
Women’s Club Fours

University of Delaware Men’s Crew
Men’s Collegiate Eights
Men’s Lightweight Eights

University of Illinois Rowing
Men’s Collegiate Fours

University of Iowa
Women’s Championship Eights
Women’s Championship Fours

University Of Massachusetts – Lowell
Women’s Club Fours

University Of Massachusetts Crew
Men’s Collegiate Fours
Women’s Club Eights
Women’s Lightweight Fours

University Of Miami Crew
Women’s Championship Fours
Women’s Club Fours
Women’s Club Fours

University Of Michigan Alumni
Women’s Alumni Eights

University Of Michigan Womens Crew
Women’s Championship Eights
Women’s Championship Eights

University of Minnesota Alumni
Men’s Club Fours

University Of New Hampshire
Women’s Collegiate Fours

University Of Notre Dame – Alumni
Women’s Alumni Eights

University Of Notre Dame Mens Crew Club
Men’s Collegiate Fours

University Of Notre Dame Womens Rowing
Women’s Championship Eights
Women’s Championship Fours

University Of Pennsylvania Alumni
Women’s Alumni Eights

University Of Pennsylvania Crew
Men’s Championship Eights
Men’s Lightweight Eights
Men’s Lightweight Fours
Women’s Club Eights
Women’s Club Fours

University Of Rhode Island Crew
Men’s Club Fours

University of San Diego Alumni 85.5
Men’s Senior Master Eights

University of Southern California
Women’s Championship Eights

University Of Tennessee Women’s Rowing
Women’s Championship Fours

University Of Toronto Alumni
Women’s Alumni Eights

University Of Virginia Alumni
Men’s Alumni Eights
Women’s Alumni Eights

University Of Virginia Rowing Association
Men’s Collegiate Eights
Men’s Collegiate Fours
Men’s Lightweight Fours

University Of Virginia Womens Crew
Women’s Championship Eights
Women’s Championship Fours

University Of Washington Alumni
Men’s Alumni Eights

University Of Washington
Men’s Championship Eights
Men’s Championship Fours

University Of Wisconsin
Women’s Championship Eights
Women’s Club Fours
Women’s Lightweight Eights

Upper Arlington High School
Women’s Youth Eights

Upper Canada College
Men’s Youth Fours

Upper Thames Rowing Club
Women’s Senior Master Eights

Upper Valley Rowing Foundation
Men’s Senior Master Eights
Women’s Senior Master Fours

Usrowing
Women’s Championship Four

Usrowing Training Center
Men’s Master Fours

Vancouver Rowing Club
Men’s Club Fours
Women’s Master Fours

Vanderbilt University Crew
Women’s Club Fours

Vashon Island Rowing Club
Women’s Youth Eights

Vesper Boat Club
Men’s Senior Master Fours

Villanova – Wildcat Rowing Association
Women’s Lightweight Fours

Walt Whitman High School
Men’s Youth Eights

Warren Rowing Club
Men’s Senior Master Eights

Wayland-Weston Rowing Association, Inc.
Men’s Youth Eights

Wellesley College
Women’s Collegiate Eights

Wesleyan University
Men’s Club Fours
Men’s Collegiate Eights
Men’s Collegiate Fours
Women’s Collegiate Eights
Women’s Collegiate Fours

Westminster School Boat Club
Men’s Youth Fours
Men’s Youth Eights

West Side Rowing Club
Men’s Youth Fours
Women’s Youth Fours

Western Reserve Rowing Association
Men’s Senior Master Fours

Western Washington University
Men’s Collegiate Fours

Wide Load Boat Club
Men’s Master Eights

Willamette Rowing Club
Men’s Grand Master Fours
Men’s Master Fours
Women’s Master Fours

William Smith Alumnae Rowing
Women’s Alumni Eights

Williams College Boat Club
Men’s Collegiate Eights
Women’s Collegiate Eights

Williams Women’s Rowing Alumnae Association
Women’s Alumni Eights

Wilmington Rowing Center
Men’s Club Fours
Men’s Grand Master Fours

Winnipeg Rowing Club
Women’s Club Fours

Winter Park High School
Men’s Youth Eights

WPI Crew
Men’s Collegiate Eights

Yale University Crew
Men’s Championship Eights
Men’s Championship Fours
Men’s Lightweight Eights
Women’s Championship Eights
Women’s Championship Eights

Yarmouth Rowing Club
Men’s Senior Master Fours
Women’s Senior Master Fours
Women’s Senior Master Fours

Zlac Rowing Club, Ltd
Women’s Youth Fours